Već 3 i pol godine Uljanik kakvog smo nekad znali je u stečaju. U međuvremenu je na njegovim krhotinama država osnovala novu, malu tvrtku - Uljanik brodogradnja 1865. Sada se pojavio prvi, čini se ozbiljni kupac - češki holding. Dao je izravnu ponudu vrijednu više od 150 milijuna kuna.
Nedjelja u Uljaniku, u onim ostacima diva na kojeg smo pomalo zaboravili. No, ponuda češke kompanije od 155 milijuna kuna opet ga izvlači na svjetlo dana.
Je li ovo mogući spas za Uljanik pitali smo Samira Hadžića, direktora tvrtke Uljanik brodogradnja 1856.
“Pa moglo bi tako i nazvati. Mi smo startali, podigli se, pokazali i neko je iskazao u nekom novčanom, znači ne apstraktnom nego novčanom iznosu, koliko cijeni današnji Uljanik. S obzirom na sve što smo prošli, mislim da je to poprično pozitivno i dobro, da”, kazao je Hodžić.
Dogodilo im se toliko toga, primjerice stečaj, da je narod uglavnom dignuo ruke od njih. Pogledajte što je onaj Debeljak napravio u Splitu, svi su oni isti, kaže stari ribolovac.
“Bilo bi lijepo da Uljanik ponovno proradi, ali to je nemoguća misija. Ne vjerujem, mislim da od toga nema ništa. To će se napravit parking, hoteli, ništa firma da radi”, kazao nam je Zlatko Matijašević iz Pule.
Ali češki CE industries je dao ponudu za brodogradnju i srodne djelatnosti. Nisu nepoznanica, već su preuzeli Đuru Đakovića. Žele 54 posto udjela u ovom novom Uljaniku.
“Ako vam netko tko vam nudi to kaže da je ponuda obvezujuća za njega, onda je veoma ozbiljno, prilično. I tko će na kraju odlučit o svemu? Kao i uvijek, RH i nadzorna ministartstva, nadam se da im je u interesu da Uljanik opstane , da se ta ponuda iskoristi, da se u kratkom roku i dogovori”, dodaje Samir Hadžić, direktor sadašnjeg Uljanika.
Nedjeljom su radnici uglavnom slobodni. U gradu smo zatekli jednog od najiskusnijih. Koliko su ga puta samo izvarali, ali sada im, kaže, nekako vjeruje da su našli poštenog kupca.
“Ja vjerujem da jesu. Jer ne vjerujem da će netko uložit veliki novac da bi to propalo. Pa ja se slažem, samo da Uljanik ide dalje, sad, šta će radit…”, rekao nam je Damir Linardić, radnik Uljanika pa dodao da je radnicima Đure Đakovića dobro.
Sadašnji Uljanik ima oko 500 radnika. Ako dođu češki vlasnici, trebat će vratiti one razbacane po Europi. A dužni su im najmanje 8 plaća.
“Bivši radnici Uljanik brodogradilišta u stečaju, njih 2300, danas potražuju oko 155 milijuna kuna, tako da ovih 155 milijuna kuna bilo bi dosta da pokriju potraživanja radnika u potpunosti”, kaže Boris Cerovac, povjerenik Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske.
Volio bi ovaj prekaljeni sindikalist da je država vlasnik Uljanika, ali možda će se CE industries ponašati doista kako su obećali.
“Čim stranac dolazi ovamo postoji ona bojazan da on dolazi zato što su ovdje zakoni puno lošiji. Kada govori o zakonima mislim na uvjete rada, na plaće radnika. Ali ako je to šansa, jedina šansa u ovome trenutku koja nas može pogurnuti naprijed – prihvatljivo je rješenje”, smatra Cerovac.
Odavno je Uljanik u položaju da ne može pregovarati. Ni kupci se baš ne trgaju oko njega. Teško da će ovoga odbit, pa makar kasnije opet plakali…
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!