Još je 10 dana do uvođenja eura. Dakle, još malo vremena imamo da se priviknemo na novu valutu. Kako kupci, tako i trgovci. Svoje su paktiće od 525 eurokovanica mogli nabaviti u Fini, banci ili Hrvatskoj pošti. Kod nekih je nabava u tijeku, a neki još nisu ni počeli. Jesu li spremni, je li množiti sa 7.53 jedino na što trebaju obratiti pažnju i kakvi ih problemi očekuju, provjerili smo u priči s trgovcima.
Zagrabiti u blagajnu i kupcu vratiti ostatak, neće biti rutina kao s kunama. S hrvatskim eurokovanicama proces će biti sporiji jer ih ni sada ne prepoznaju najbolje. No, morat će se priviknuti jer kuna odlazi u povijest, a euro sve više kuca na vrata. U ovoj su mesnici pripreme za konverziju pri kraju:
“Naravno da jesmo, banke su nas opskrbile i obavijestile, sve imamo, sve pakete. Nije dovoljno, ali za prvu ruku mislim da bude”, rekao nam je mesar Mario.
Sve je pripremljeno i u trgovini u kojoj radi prodavačica Osmana.
“Kolega je sve novce podigao, ali oni su u sefu, a ne kod nas. Kad dođe taj dan, mi ćemo ih dobiti kod sebe”, kazala je.
I dok su jedni spremni, drugi trgovci poručuju da još ima vremena za nabavku eurokovanica. Prodavačica tijesta Anđelka s kojom smo razgovarali kaže da blagajne još nisu napunjene, nisu još ni kupili pakete eurokovanica, a ne zna još ni kada će to točno učiniti.
Slično nam je kazao i jedan prodavač povrća na Dolcu.
“Pa dobro budemo 30. ili 29. Nešto ćemo imati sitno ujutro”, rekao je gospodin Zenuni.
Princip će biti jednostavan. Dođete na tržnicu, platite voće i povrće u kunama, a blagajnik vam kusur vraća u eurima – i tako prvih 14 dana nove godine. Trgovci smatraju da bi to načelno trebalo proći bez problema.
“Imat ćemo dovoljno i za kupce i za ostalo. Imat ćemo dosta novaca. I budu valjda ljudi kupovali karticama, nadam se”, rekla nam je prodavačica Osmana.
“Imali smo i prelazak iz dinara u hrvatske dinare pa iz njih u kune i nije bilo problema, dakle, snaći ćemo se. Imamo kalkulator u glavi”, kaže gospođa Anđelka.
Prodavač Zenuni ipak napominje da će nekakav kalkulator dobro doći na početku.
“Ako mi netko da 200 kuna rano, a kupuje nešto od pola kile za 2 i pol kune, ja moram kupcu vratiti 197 i pol kuna. I moram to preračunat u eure i to će biti mali problem, moramo ispočetka imati neki kalkulator”, rekao je.
Iz Udruženja trgovine boje se da će se trgovci zbog nerazumijevanja nekih kupaca naći u problemima.
“Gdje će kupci očekivati bezgrešno da se sve provede, znači ako kupac dođe sa 100 eura da mu se sve do zadnjeg centa uspije nabrojiti u stranoj valuti, a nekad to možda neće biti moguće. Tu treba imati dovoljno međusobnog razumijevanja”, rekao nam je Ivica Katavić iz Udruženja trgovina pri HGK.
A neke posebne metode za prilagodbu svojih cijena eurima i zaokruživanja – neće biti.
“To je računalo u koje se stavi po kojem se tečaju vrši izračun i cijena, ono što se dobije to će se staviti na policu. Nitko neće gledati da radi jednog centa više ili manje od nekog bude prozivan”, tvrdi Katavić.
Vrijeme curi i sve bliže smo euru pa je doček nove godine možda i prilika da se potroše zadnje kune u gotovini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!