Kina uvozi sve više ukapljenog prirodnog plina (LNG) i mogla bi već ove godine preteći Japan i zauzeti poziciju najvećeg kupca u svijetu, objavila je tvrtka za cjenovne podatke i praćenje tereta ICIS Edge.
Poredak na vrhu ljestvice vodećih kupaca mogao bi se promijeniti već u idućih 12 mjeseci s obzirom na snažan oporavak Kine od koronakrize, niske temperature i borbu protiv zagađenja koji su potaknuli skok potražnje za fosilnim gorivima manje štetnim po okoliš.
„Snažno gospodarstvo, potpora državne regulative i ulaganja u LNG i plinsku infrastrukturu rezultirali su dugotrajnim razdobljem rasta kineske potražnje za LNG-om“, priopćio je ICIS Edge u srijedu.
Kina želi smanjiti emisiju štetnih plinova, što je potaknulo potražnju za ukapljenim plinom, budući da taj energent ispušta upola manje štetnih plinova od ugljena. Udio plina u kineskoj energetskoj kombinaciji iznosi oko 10 posto, što ga svrstava na treće mjesto, iza ugljena i nafte.
I Japan želi smanjiti emisiju ugljičnih plinova, koja bi se do 2030. trebala prepoloviti, ali je smanjio uvoz LNG-a zbog obnove proizvodnje struje u nuklearnim elektranama. uz podršku nuklearne energije.
Kina je tako u 12-mjesečnom razdoblju do svibnja uvezla 76,27 milijuna tona ukapljenog plina, u usporedbi s japanskih 76,32 milijuna tona, priopćio je ICIS Edge.
Procjenjuju da će ove godine ukupna potražnja za LNG-om u Kini iznositi 81,2 milijuna tona, a japanska 75,2 milijuna tona.
To bi značilo da će Kina već ove godine preteći Japan koji već desetljećima zauzima poziciju najvećeg kupca LNG-a u svijetu. Analitičari su očekivali da će se to dogoditi tek iduće godine.
Kineska potražnja trebala bi se zadržati na visokoj razini, poduprta neovisnim i manjim kupcima koji nastoje zaključiti ugovore o opskrbi s globalnim prodavačima, procjenjuju u ICIS Edgeu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!