Skijanje u Austriji čak 30 posto jeftinije od srpskog Kopaonika

Ekonomija 15. stu 202408:50 0 komentara
Muškarac skija
Pixabay/Ilustracija

Bez obzira na visoke cijene gotovo svi kapaciteti već su popunjeni, posebno tijekom božićnih blagdana.

Zimski turizam u Srbiji iz godine u godinu bilježi sve bolje rezultate, iako cijene aranžmana i usluga konstantno rastu.

Zimovanje u planinskim središtima Srbije u razdoblju oko Nove godine i Božića već je poskupjelo za deset do 15 posto u odnosu na prošlu godinu, prenosi Poslovni dnevnik.

Kapaciteti popunjeni

Kako je za Biznis.rs rekao Dragan Subotić, predsjednik Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (NATAS), hotelski kapaciteti na Kopaoniku za vrijeme praznika su gotovo popunjeni.

“Kopaonik je već godinama najpopularniji zimski centar u našoj zemlji. Bez obzira na visoke cijene, sve je već popunjeno. Kada je u pitanju ski karta, skijališta Srbije su zadržala iste cijene kao i prošle godine”, kaže Subotić i dodaje da je Zlatibor popularna destinacija i u zimskoj sezoni.

Kada je riječ o cijenama u ovim planinskim središtima, sugovornik ovog portala kaže da se u razdoblju oko Božića, točnije nakon 7. siječnja i tijekom zimskih praznika, desetodnevni aranžman kreće od 350 eura, pa sve do 5000 eura, ovisno na kategoriju smještaja.

“Na Kopaoniku je sve veći broj privatnih smještajnih kapaciteta, a u razdoblju godišnjih odmora cijena deset dana za dvije osobe u apartmanskom smještaju iznosi oko 1000 eura. Hoteli su skuplji pa isti aranžman – deset noćenja s doručkom, stoji od 1600 do 5000 eura”, kaže Subotić.

Prema njegovim riječima, cijene na Zlatiboru su znatno povoljnije. Deset noćenja u razdoblju od 7. do 17. siječnja u privatnom smještaju stoji oko 350 eura. U hotelima je za deset noćenja s doručkom potrebno izdvojiti 2500 eura.

Najpopularnije skijalište u regiji za srpske turiste je Jahorina, a slijede Bugarska, Slovenija i Austrija.

“Jahorina je uvijek oko 30 posto jeftinija od Kopaonika. Često ga biraju naši putnici. Također, tu je i Bugarska, s odličnim skijaškim stazama i izuzetno dobrim hotelskim kapacitetima, prvenstveno u Banskom, ali i u Borovecu”, ističe. Što se stranih zimskih destinacija tiče, središnja i južna Srbija najviše biraju Bugarsku, a Beograđani i Novosađani Sloveniju i Austriju.

“Vjerojatno ima neke veze sa standardom. Slovenija – Kranjska Gora i Bovec su u istom cjenovnom rangu kao Kopaonik. Austrija je znatno jeftinija od Kopaonika, za oko 30 posto, i tamo se zaista može skijati po prihvatljivim cijenama. Ujedno, ova zemlja ima više od stotinu uređenih skijališta, pa je omiljena i među profesionalnim skijašima i među početnicima. Uglavnom se radi o malim, bajkovitim gradovima u koje čovjek jednom ode uvijek se rado vraća”, ističe Subotić. Jedan broj srpskih skijaša rado bira skijališta u Italiji i Francuskoj, koja nisu tako jeftina.

“Ipak, i tamo se mogu naći povoljniji aranžmani uz prethodnu rezervaciju. Naši profesionalni skijaši to već znaju pa oni koji na vrijeme rezerviraju mogu i uštedjeti”, zaključuje Subotić.

Cijena ski karata

Kako je za Biznis.rs potvrđeno u Skijalištima Srbije, cijene ski karata nisu mijenjane u odnosu na prošlu godinu, a od 1. do 15. studenog u njihovoj web trgovini traje pretprodajna akcija – uz popust od 15 posto.

Tako u periodu od 8. siječnja do 10. veljače desetodnevna ski karta za odrasle na Kopaoniku stoji 29.130 dinara, za djecu 18.250 dinara, dok je na Zlatiboru za isti period ski karta nešto jeftinija pa odrasli na Tornik će morati da plati 22.250 dinara, dok desetodnevna ulaznica za decu stoji 16.000 dinara.

Kada je riječ o Staroj planini, cijena desetodnevnog korištenja ski staze za odrasle iznosi 15.130 dinara, dok je za djecu iznos nešto povoljniji – 10.620 dinara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!