Koliko su kapsule kave štetne za okoliš?

Ekonomija 09. stu 202418:00 0 komentara
kapsule kave
PIxabay / Ilustracija

Za mnoge moderne potrošače, iskustvo kuhanja sastoji se od jednostavnog uzimanja kapsule kave i stavljanja u aparat. No, dolazi li ova pogodnost po cijenu štete okolišu koja nastaje zbog odbačenih plastičnih i aluminijskih kapsula?

Kapsule za kavu su male aluminijske ili plastične vrećice koje sadrže točnu količinu mljevene kave, dizajnirane da se ubace u aparat za jednokratno pripremanje omiljenog napitka.

Bez sumnje, svježe mljevena kava iz kafića uvijek će biti najboljeg okusa, budući da ulja i aromati koji se oslobađaju mljevenjem mogu ostati zarobljeni u samoj kipućoj vodi, piše BBC.

Cijena je usko povezana s okusom kada je u pitanju kava

Dok bi neki drugi proizvodi mogli iskoristiti utjecaj svoje robne marke za povećanje cijena, s kavom je često istina da više novca zapravo znači i bolji okus. To je zbog dvije osnovne vrste kave: Robusta i Arabica. Robusta kava se lakše uzgaja i ima veći prinos, što je čini isplativijom – ali s manje zanimljivim profilom okusa. Arabica kava, s druge strane, mora se uzgajati na velikim nadmorskim visinama i sporo sazrijeva. U zamjenu za teže uvjete uzgoja, dobivena zrna ima sofisticiraniji okus.

Dvije trećine sve kave u svijetu je arabica pa su razlike u okusu među njima suptilnije. Ali ta preostala jedna trećina je Robusta, koja se obično nalazi u instant kavi koja je dizajnirana da bude ekonomičnija. Zato ćete obično vidjeti da povećanje cijene čini primjetnu razliku u okusu.

Iako se kapsule kave tehnički mogu reciklirati, to u stvarnosti i nije tako jednostavno. Obično su izrađene od aluminija, plastike ili mješavine ta dva materijala. Sva tri imaju svoje poteškoće: Postrojenja za recikliranje plastike razlikuju se ovisno o tome gdje se nalazite, aluminijske kapsule su premale da bi se mogle reciklirati konvencionalnim recikliranjem metala, a miješane materijale potrebno je odvojiti posebnim tehnikama.

Kako bi riješili te poteškoće, proizvođači kave u kapsulama, uključujući Nespresso, Nescafé Dolce Gusto i Tassimo, udružili su se kako bi stvorili Podback shemu – proces recikliranja kapsul u specijaliziranim pogonima za preradu koji odvajaju talog kave od pakiranja. Talog kave postaje poboljšivač tla i obnovljivi izvor energije, dok se materijali kapsule recikliraju u stvari poput limenki za piće. Zahvaljujući ovoj inicijativi, kao i njihovim vlastitim internim uslugama, Nestlé izvještava o stopi recikliranja od 40 posto, a Podback shema je zabilježila porast stope recikliranja od 5 posto od 2022. do 2023. godine. Ali u konačnici ove inicijative možda neće biti dovoljne da prosječnom potrošaču olakšaju recikliranje.

Uostalom, cijeli razlog zašto ljudi kupuju kapsule kave je praktičnost – zašto bi se dodatno mučili oko recikliranja kapsula? Voditelj politike recikliranja u Udruzi za zaštitu okoliša ovako sažima situaciju: „Iako najveći proizvođači kapsula kave tehnički nude usluge recikliranja, osim u nekoliko područja, većina korisnika morat će kapsule staviti u vrećice i poslati natrag, što je neučinkovito i nezgodno u usporedbi s uobičajenim recikliranjem.”

Ugljični otisak kave

Koji je onda najučinkovitiji način za smanjenje ugljičnog otiska uzrokovanog ispijanjem kave? Možda je utješno znati da, kod različitih načina ispijanja kave, na pakiranje otpada samo otprilike 10 posto ukupne emisije stakleničkih plinova kave, iako se kod kave u kapsulama taj broj otprilike udvostručuje.

Ukratko, ako želite smanjiti svoj ugljični otisak konzumacijom kave, razmislite o tome da budete što učinkovitiji! Kapsule kave mogle bi biti prava opcija i za praktičnost i za volumen. Ali nemojte se zavaravati da mislite da eko-inicijativa oko kapsula čini bolje za okoliš od drugih oblika kave.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!