Koliku mirovinu imaju policijski službenici? Veće su od prosjeka, ali dobivaju manje od vatrogasaca

Ekonomija 21. kol 202409:50 2 komentara
Policija
Marijan Susenj/PIXSELL

Skupina radnika na poslovima ovlaštenih službenih osoba u tijelima unutarnjih poslova i pravosuđa dijeli se na one koji su umirovljeni prije Zakona i po Zakonu o pravima djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba. Onih umirovljenih po propisima prije stupanja na snagu Zakona je 6.630, dok im mirovina iznosi 886,58 eura za 31 godinu i devet mjeseci staža, a broj korisnika se s godinama, logično, smanjuje.

Radnika na poslovima policijskih službenika, ovlaštenih službenih osoba pravosuđa i službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u sigurnosno obavještajnom sustavu RH koji mirovinu primaju prema navedenom Zakonu je 10.029, a dobivaju 835 eura za 36 godina i šest mjeseci staža.

Policijski službenici i pravosudni djelatnici svoju mirovinu dobivaju po posebnim propisima. Ipak, njihovi iznosi i broj korisnika se gledaju s drugim djelatnicima pa nisu poznati izdvojeni podaci samo za policajce. Jednako tako, ovdje se nalaze dvije različite skupine umirovljenih policijskih službenika, oni koji su mirovinu ostvarili do stupanja na snagu Zakona o pravima DVO, PS i OSO i oni koji mirovinu ostvaruju prema tom Zakonu, piše Mirovina.hr.

Kako se određuju mirovine policijskih službenika?

Policijski službenici i drugi iz skupine mirovinu dobivaju prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba. U tu skupinu, spadaju još i službene osobe u sigurnosno-obavještajnom te pravosudnom sustavu. S druge strane, postoje i radnici na poslovima ovlaštenih službenih osoba u MUP-u i pravosuđu koji su umirovljeni po propisima prije stupanja na snagu ovog Zakona.

Prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba, pravo na starosnu mirovinu žene i muškarci mogu ostvariti kada navrše 65 godina života i 15 godina mirovinskog staža, a prijevremenu starosnu mirovinu sa 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža. Osiguraniku kojemu se staž osiguranja računa s povećanim trajanjem snižava se starosna granica za stjecanje prava na starosnu mirovinu. Visina mirovine ovih osiguranika određuje se na temelju plaća ostvarenih u najpovoljnijih uzastopnih deset kalendarskih godina od 1. siječnja 1998, a osobni bodovi povećavaju se za 45 posto. Kako se određuju mirovine policajaca smo pisali i ovdje. Ipak, statistika o policijskim službenicima, korisnicima mirovina se vodi s drugim kategorijama pa nije poznato koliko je zapravo pojedinačnih policijskih službenika.

Skoro 200 korisnika prima 1.685 eura

Radnika na poslovima policijskih službenika, ovlaštenih službenih osoba pravosuđa i službene osobe s posebnim dužnostima i ovlastima u

sigurnosno obavještajnom sustavu RH koji mirovinu ostvaruju prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba je ukupno 10.029. Njihove mirovine iznose 835 eura, a iza sebe u prosjeku imaju 36 godinu i šest mjeseca staža. Njihov iznos mirovine je znatno veći od prosječnog iznosa svih umirovljenika od 516 eura, a dodatno će rasti novim usklađivanjem. Zanimljivo je kako jedna osoba dobiva samo 140 eura, dok 193 osobe imaju mirovinu u iznosu od 1.685,95 eura, prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.

Najviše korisnika je u starosnoj mirovini, njih 8.623, a oni dobivaju 853,72 eura za 37 godina i sedam mjeseci staža. Osim toga, 709 osoba prima invalidsku mirovinu u iznosu od 718,20 eura, dok je obiteljsku mirovinu naslijedilo 697 osoba koje dobivaju 722,39 eura.

Prije godinu dana je ovu mirovinu primalo 9.523 korisnika, a dobivali su iznos od 683,20 eura za 35 godinu i 11 mjeseci staža. Ovo znači i da je tada bio manji broj korisnika, ali i da su dobivali iznose manje za 151,8 eura. U 2020. godini je bilo 8.436 korisnika, a dobivali su mirovinu u iznosu od 568,9 eura. To je za oko 267 eura manje nego danas. Dakle, mirovine im se postupno povećavaju, ali i dalje se ne mogu pohvaliti velikim iznosima kakve imaju saborski zastupnici i članovi Vlade, o čemu smo pisali i ovdje.

Mirovine policijskih službenika po propisima prije zakona

Ovu mirovinu dobivaju i radnici na poslovima ovlaštenih službenih osoba u tijelima unutarnjih poslova i pravosuđa, kojima je pravo na mirovinu priznato prema propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu Zakona o pravima DVO-a, PS-a i OSO-a. njih je nešto manje, odnosno 6.630, a iznos mirovine koju dobivaju je 886,58 za 31 godinu i devet mjeseci staža, a to je manji iznos od mirovina branitelja koji primaju više od 1.130 eura. Najveći iznos mirovine ove skupine je 1.616 eura, a prima ju 31 osoba.

Prije godinu dana je ovih korisnika bilo 6.989, dok su dobivali mirovinu u iznosu od 724,54 eura. Za usporedbu, 2020. godine je ovih korisnika bilo 8.436, a tada su dobivali 568,92 eura. Logično je da se broj ovih korisnika samo smanjuje, s obzirom na to da je sve više onih koji mirovinu ostvaruju prema Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, policijskih službenika i ovlaštenih službenih osoba.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare