Britanska niskobudžetna aviokompanija easyJet očekuje značajno manji gubitak u netom završenoj poslovnoj godini zahvaljujući rekordnom rastu potražnje za putovanjima tijekom ljetne sezone i više nego dvostruko većim prihodima.
U tri mjeseca do kraja rujna, četvrtom poslovnom kvartalu, easyJet očekuje temeljnu dobit prije oporezivanja u rasponu od 470 i 490 milijuna funti (520 do 542 milijuna dolara), zahvaljujući 24 milijuna putnika, za 81,3 posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
Prihod je skočio na oko 2,5 milijarde funti i bio je više nego dvostruko veći nego u istom prošlogodišnjem razdoblju.
“EasyJet je ovoga ljeta postigao rekordan oporavak s obzirom na očekivanu operativnu dobit u četvrtom tromjesečju između 525 milijuna i 545 milijuna funti i gotovo udvostručen broj putnika u odnosu na prošlo ljeto, njih 24 milijuna”, rekao je Johan Lundgren, izvršni direktor easyJeta.
Signalizirao je otpornu potražnju unatoč krizi životnog standarda, s obzirom da se program letenja tijekom listopada i tjedana oko Božića vratio na pretpandemijske razine.
Grupa očekuje da će u tromjesečnom razdoblju zaključno s prosincem imati oko 20 milijuna putnika, što je povećanje od 30 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Dodaju i da već bilježe potražnju za letovima za iduće ljeto.
“Prošli smo tjedan krenuli s prodajom karata za ljetnu sezonu u 2023. godini i tijekom radnog vremena u minuti punili više od četiri zrakoplova A320, što pokazuje kontinuiranu potražnju”.
Poslovni su rezultati od srpnja bolji nego u tromjesečju prije početka pandemije zahvaljujući nastojanjima da se riješe problemi nedostatka osoblja i poremećaja u prometu, naglašavaju u easyJetu.
Zračni promet poremetila su kašnjenja i otkazivanje letova i posljedične gužve u zračnim lukama koje su jedva izlazile na kraj s iznenadnim povećanjem potražnje za inozemnim putovanjima.
Zračne luke, uključujući Heathrow i Gatwick, poručile su zrakoplovnim kompanijama da smanje broj letova jer su zbog nedostatka osoblja imale problema s rukovanjem prtljagom, kontrolom zračnog prometa i sigurnošću, što je izazvalo kaos.
EasyJetovi troškovi povezani s poremećajima u prometu zbog problema u zračnim lukama, kako su izvijestili, narasli su u godinu dana na oko 200 milijuna funti, sa 126 milijuna u prethodnoj poslovnoj godini.
Kompanija prognozira da će unatoč tome smanjiti godišnji gubak na između 170 milijuna i 190 milijuna funti, s 1,14 milijardi funti u prethodnoj poslovnoj godini.
Ocijenivši opću gospodarsku situaciju neizvjesnom, Lundgren je ipak poručio da je “easyJet najveći europski operater u primarnim zračnim lukama (s godišnjim prometom većim od 10 tisuća putnika) i da spada među zrakoplovne tvrtke s najjačom bilancom”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!