Mađarska je s Rusijom sklopila nove sporazume kojima je osigurala kontinuiranu opskrbu prirodnim plinom i naftom, izjavio je ministar vanjskih poslova i trgovine Peter Szijjarto.
Suradnja s Rusijom i dalje je ključna za energetsku sigurnost Mađarske sve dok je opskrba energijom fizičko pitanje, a ne političko ili ideološko, rekao je mađarski ministar u utorak nakon sastanka s potpredsjednikom ruske vlade Aleksandrom Novakom u Moskvi.
Iako je Europa „ponosna što je prebrodila zimu”, nedavno izvješće Međunarodne agencije za energiju (IEA) signalizira da će sigurna opskrba energijom u idućoj sezoni grijanja biti ključna, naveo je Szijjarto.
Ništa nam ne jamči da će iduća zima biti blaga kao prošla, kineska potražnja za energentima jača zbog otvaranja gospodarstva nakon pandemije, a europski su kapaciteti za ukapljeni plin ograničeni, objasnio je.
Mađarska će po novim sporazumima moći po potrebi uvesti više plina no što je utanačeno dugoročnim ugovorima o opskrbi, a osigurala je i odgodu plaćanja ako cijena prekorači 150 eura, bez obzira na trenutne cijene, rekao je.
Iako su cijene plina trenutno znatno niže, „prošla godina pokazala je da se moramo pripremiti i za ekstremne situacije”, dodao je.
Napomenuo je i da ga je Rusija uvjeravala da su tehnologija, znanje i dijelovi potrebni za rad plinovoda TurkStream spremni unatoč sankcijama.
Mađarska je po njegovim riječima lani oko 80 posto nafte dobila cjevovodom Družba, a s Rusijom je dogovoreno da će ruski dobavljači i dalje mađarskoj naftnoj i plinskoj kompaniji MOL dopremati naftu preko ukrajinsko-mađarske granice.
Rusija je svojedobno predlagala i druga rješenja prema kojima bi odgovornost za isporuke preuzela Mađarska, ali bolje je to izbjeći u trenutnoj situaciji”, napomenuo je Szijjarto.
Kako bi osigurao isporuke nafte preko Ukrajine, MOL će tranzitnu naknadu plaćati izravno operatoru ukrajinske mreže cjevovoda, dodao je Szijjarto.
Mađarski ministar sastao se u Moskvi, prema priopćenju, i s izvršnim direktorom Rosatoma Aleksejem Likhačevim.
Mađarska i Rusija postigle su dogovor o izmjenama ugovora o dogradnji i financiranju nuklearne elektrane u Paksu kako bi se omogućio nastavak i dovršetak projekta.
Od njegovog potpisivanja prošlo je devet godina pa ugovor mora uzeti u obzir tehničke i tehnološke promjene, a valja uzeti u obzir i sankcije, rekao je Szijjarto, prema priopćenju, dodavši da će, nakon što izmjene budu usuglašene, zatražiti dozvolu Europske komisije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare