Aktivnosti u gospodarstvu eurozone naglo su usporile u listopadu zbog problema u nabavi i logistici koji su potaknuli najsnažniji rast cijena inputa u više od 20 godina, pokazalo je u četvrtak izvješće tvrtke Markit.
Vlade u eurozoni postupno ukidaju koronaograničenja, ali industriju sada muči nestašica sirovina, a uslužni sektor postupna normalizacija potražnje, naglo oslobođene nakon ukidanja lockdowna.
Markitov indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone, pao je u takvim uvjetima u listopadu za dva boda u odnosu na rujan, na 54,2 boda, najnižu razinu u šest mjeseci.
„Rast u eurozoni naglo je usporio početkom četvrtog tromjesečja jer su na industriju utjecala ograničena u nabavi dok su usluge posustale paralelno stišavanju zamaha koji je aktiviralo ukidanje lockdowna”, objasnio je glavni ekonomist Markita Chris Williamson.
Potražnja u uslužnom sektoru kliznula je na najnižu razinu u šest mjeseci, a industrija je muku mučila sa zastojima u nabavnim lancima, koji su potaknuli rast cijena sirovina. Cijene inputa porasle su najsnažnije otkada je Markit počeo provoditi istraživanja 1998. godine.
“U međuvremenu nestašica zaliha sugerira da će se visoki pritisci na cijene zadržati i u idućoj godini, ali još uvijek nema znakova trajnog snažnog rasta plaća, što bi predstavljalo veću zabrinutost za dugoročnu prognozu inflacije”, kazao je Williamson.
„Nestašica sirovina i dijelova (…) pogoršala se u listopadu pa će industrija vjerojatno još neko vrijeme rasti prigušenim tempom”, procjenjuje Williamson.
“U tom bi slučaju gospodarstvo moralo tražiti oslonac za rast u uslužnom sektoru, a već su se pojavile naznake da sve veći broj zaraženih prigušuje aktivnosti u mnogim poduzećima uslužnog sektora, posebno, ali ne samo, u Njemačkoj“, istaknuo je ekonomist londonske tvrtke.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!