Niske temperature podigle su cijene plina na najvišu razinu u nešto više od godinu dana, a srednju Europu muči i njemačka pristojba za skladištenje.
Približavanje zime i niske temperature podigli su na kraju studenog cijene plina na referentnoj nizozemskoj burzi TTF na najvišu razinu od listopada prošle godine, od 48,65 eura za megavat sat.
To znači da su samo od početka jeseni poskočile za čak 30 posto.
Najnižu cijenu u ovoj godini kupci terminskih ugovora na TTF-u plaćali su 23. veljače, od samo 28,8 eura po megavat satu.
Uz pojačanu potražnju u hladnije doba godine, skok cijena potaknula su i strahovanja da će srednja Europa izgubiti i preostale isporuke ruskog plina koje stižu cjevovodom Družba ili će ga dobivati znatno manje, s obzirom na istek ugovora o tranzitu kroz Ukrajinu.
U takvim je uvjetima na tržištu plina teže sklapati poslove, zarada je manja, a neki klijenti počeli su tražiti ruski plin, ističu trgovci.
Pristojba ide gore
Početkom studenog austrijski OMV odlučio je dodijeljenu mu odštetu u arbitražnom sporu protiv ruskog Gazproma zbog neredovitih isporuka u rujnu 2022. godine oduzeti od financijskih obveza. Ruska kompanija odgovorila je obustavom isporuka.
Ruski plin i dalje stiže u Austriju, ali OMV ga sada kupuje na burzi i preko posrednika, tumači novinska agencija APA.
Austriju muči i njemačka pristojba za skladištenje plina u tranzitu koja će od siječnja biti viša za 20 posto i iznosit će 2,99 eura za megavat-sat, prema podacima na stranici njemačkog operatera skladišta Trading Hub Europe (THE).
To povećanje moglo bi za zemlje poput Austrije i Češke značiti do sedam posto više cijene energije.
Češka misli na troškove
Austrija procjenjuje da ju je njemačka pristojba od 2022. godine stajala više od 50 milijuna eura.
Austrijska vlada mora pojačati pritisak na Njemačku i isposlovati njezino ukidanje, poručio je čelnik gospodarske komore krajem studenog, ustvrdivši i da Berlin tim nametom krši propise Europske unije.
Češki premijer Petr Fiala rekao je da nije oduševljen što se troši ruski plin. No, moramo voditi računa o troškovima, dodao je.
“Činjenica je da trgovci trenutno koriste jeftiniji plin iz Rusije i nisam sretan zbog toga”, napisao je Fiala na platformi X.
Ruski plin koji je stigao preko Ukrajine i Slovačke činio je u studenom više od 90 posto češke opskrbe, s udjelom u četvrtom tromjesečju od 77 posto, u usporedbi s 38 posto u razdoblju od srpnja do rujna, pokazali su podaci operatora plinovodnog sustava Net4Gas.
EK apelira
Austrija je pokušala potaknuti Njemačku da ubrza usvajanje amandmana u parlamentu koji bi odredio ukidanje pristojbe.
“Europa se natječe na globalnom tržištu i ne možemo si priuštiti takve propise na razini država”, rekao je krajem studenog izvršni direktor austrijske komunalne tvrtke OMV Alfred Stern.
Njemačka je pristala zakonom propisati izuzeća nakon što su se Austrija, Mađarska, Slovačka i Češka uspješno žalile Europskoj komisiji.
Bruxelles se slaže da njemačka pristojba remeti unutarnje tržište EU-a i da članicama otežava potragu za novim izvorima nabave i smanjenu nabavu iz Rusije, rekao je glasnogovornik EK
“Pozivamo Njemačku da što prije usvoji zakon kojim će ukinuti prekogranični element pristojbe o skladištenju plina”, dodao je glasnogovornik.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!