Njemačka vlada trebala bi izmijeniti propise o zaduživanju, smatraju gospodarski savjetnici, upozorivši da bi važeća ograničenja mogla naškoditi gospodarstvu.
Propisi su prestrogi i nefleksibilni, izjavila je u utorak za agenciju Dpa predsjednica Vijeća ekonomskih stručnjaka Monika Schnitzer, i prisilit će vladu da sreže potrošnju i javni dug više no što je potrebno u idućim desetljećima, što bi moglo naškoditi gospodarstvu.
Vlada se mora pobrinuti da proračun bude približno uravnotežen, uz moguće iznimke u slučaju krize.
Vijeće ekonomskih “mudraca” predlaže izmjenu propisa o državnom zaduživanju, upozoravajući da gospodarstvo može trpjeti posljedice krize i nekoliko godina nakon akutne faze.
“Hitna konsolidacija proračuna u tim godinama radi usklađivanja s odredbom o ograničenju duga mogla bi dovesti do nepotrebno snažnih negativnih impulsa u gospodarstvu koje je još uvijek slabo”, objašnjavaju, predlažući uvođenje “prijelazne faze”.
“Kočnica zaduživanja u sadašnjem je obliku previše kruta. Želimo povećati fleksibilnost i stvoriti prostor da se javna potrošnja usmjerena na budućnost može ostvariti uz očuvanje održivosti javnih financija”, rekla je Schnitzer.
Raspravu o dugu otvorila je presuda ustavnog suda, koji je u studenom proglasio neustavnom odluku o prebacivanju novca iz fonda za ublažavanje posljedica u druge vladine programe.
Presuda je otvorila “rupu” u proračunu, poremetivši vladine planove potrošnje i pokrenuvši val prosvjeda poljoprivrednika koji bi trebali izgubiti subvencije za gorivo.
Vladini savjetnici naglašavaju pak da bi se, čak i ako vlada u potpunosti iskoristi manevarski prostor koji joj otvaraju važeći propisi, javni dug iskazan udjelom u BDP-u trebao znatno smanjiti i biti znatno ispod propisanog plafona u EU od 60 posto do 2070.
Ministar financija Christian Lindner prognozirao je da će u ovoj godini iznositi 64 posto BDP-a. U pandemijskoj 2021. iznosio je 69 posto.
Propisi su oštriji no što je nužno, a uštede će biti ostvarene na račun ulaganja, naglasila je predsjednica vijeća vladinih savjetnika. “Ne moramo biti toliko restriktivni da bi naš dug bio održiv”, tvrdi.
Izmjena bi zahtijevala podršku dvotrećinske većine u parlamentu. Schitzer preporučuje Scholzovoj koaliciji i oporbenim strankama da riješe problem prije parlamentarnih izbora u 2025. godini.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!