Dogovor o izmjenama globalnog poreznog sustava ograničit će poreznu konkurenciju i osigurati zemljama oko 150 milijardi dolara dodatnih prihoda, nužnih u postpandemijskom razdoblju, objavila je Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Pregovori o novom poreznom sustavu počeli su pod okriljem OECD-a prije gotovo deset godina kako bi se utvrdio zajednički okvir za oporezivanje multinacionalnih tvrtki i zatvorile porezne “rupe” koje digitalnim tvrtkama omogućuju izbjegavanje poreznih obveza.
Predložena je minimalna globalna stopa oporezivanja kompanija od najmanje 15 posto, koja bi trebala ograničiti poreznu konkurenciju i omogućiti zaštitu poreznih baza, navode u OECD-u.
Dio je paketa novih poreznih propisa i preraspodjela prava na oporezivanje najvećih tvrtki, ističe organizacija, objašnjavajući da će dio prava biti preusmjeren iz matičnih zemalja tvrtki u one u kojima posluju, istaknuo je OECD.
Prijedlozi će osigurati prijeko potrebnu potporu vladama koje pokušavaju popuniti proračune u razdoblju pojačanih ulaganja u javne usluge, infrastrukturu i mjere nužne za stvaranje uvjeta za oporavak u postpandemijskom razdoblju, ističe OECD.
Očekuje se da će preraspodjela poreznih prava otvoriti mogućnost oporezivanja više od 100 milijardi dolara dobiti godišnje, a minimalna globalna porezna stopa od najmanje 15 posto generirat će oko 150 milijardi dolara dodatnih prihoda godišnje, procjenjuju.
Dodatna korist očitovat će se u stabilizaciji međunarodnog poreznog sustava i poboljšanoj poreznoj preglednosti za porezne uprave i porezne obveznike, dodaju.
Prijedlog je u četvrtak poduprlo 130 od 139 članica inicijative OECD-a i skupine G20 za suzbijanje erozije porezne baze i prebacivanja dobiti, uključujući Hrvatsku, pokazuje popis na internetskoj stranici OECD-a.
Devet članica inicijative još se nije priključilo priopćenju o dogovoru, navodi još” nije poduprlo iskazalo potporu, navode.
Njih devet još nije poduprlo inicijativu, navodi OECD. Popis pokazuje da su u skupini Irska i Barbados.
“Ovaj će historijski paket, nakon godina intenzivnog rada i pregovora, osigurati da velike multinacionalne kompanije posvuda plaćaju pravedne poreze”, naglasio je glavni tajnik OECD-a Mathias Cormann.
Vodilo se računa i o interesima malih gospodarstava i onih u razvoju, dodao je.
“Paket ne eliminira poreznu konkurenciju niti mu je to bio cilj, ali postavlja multilateralno dogovorena ograničenja”, zaključio je čelnik OECD-a.
Preostali elementi novog poreznog sustava trebali bi biti dovršeni do listopada ove godine, a plan o uvođenju novih propisa do 2023., stoji u priopćenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!