Planirate renovirati stan? Provjerili smo koliko vam novca treba samo za zamjenu stolarije

Ekonomija 19. velj 202416:38 0 komentara
Prozor
Unsplash/Ilustracija

Bliži se topli dio godine kada je idealno vrijeme za velike zahvate u domu. Jedan takav je i zamjena dotrajale stolarije. To obično dođe kada se vrata ili prozori počnu teže otvarati i zatvarati, kada osjetite da "vuku" propuh, da buka izvana unutra biva sve bučnija, da se pojavila vlaga ili da je stolarija naprosto popucala i s nje se ljušti boja.

Naravno, vrijeme za zamjenu stolarije ponajviše ovisi i o kućnom budžetu, jer ne samo da nije lagan i brz zahvat, nego nije ni jeftin.

Drvo, PVC ili aluminij?

Prva nedumica nakoju se tada naiđe jest izbor vrste stolarije. Onu drvenu mnogi sentimentalno smatraju ljepšom i kvalitentijom od PVC ili aluminijske stolarije. Drvo je prirodni materijal, dobro izolira, ali drvena stolarija manje je otporna na vanjske utjecaje i stoga zahtjevnija za održavanje.

PVC stolarija danas je najpopularnija jer osim što dobro zadržava toplinu i izolira od vanjskih zvukova, najlakša je za održavanje – dovoljno ju je prebrisati vlažnom krpom. Slično je i s aluminijskom stolarijom kojaje postojana, laka za održavanje i energetski najučinkovitija. A zbog svega toga i najskuplja.

Kakve prozore i vrata izabrati?

U prosjeku, manji drveni jednokrilni prozori, najčešće dimnezija 60×60 centimetara, na domaćem tržištu koštaju od 90 do 110 eura. Cijena onih većih, dvokrilnih drvenih prozora (120×120 centimetara) najčešće je između 220 i 240 eura. PVC prozori danas su najtraženiji i zbog cijene. Jednokrilni takav prozor dimenzija 80×80 centimetara košta u prosjeku 80 eura, a dvokrilni (120×120 centimetara) oko 190 eura.

Najskuplji su ALU prozori, naročito ako su kombinacija drveta iznutra i aluminija izvana, a smatraju se najtrajnijima. Iz kratkog pregleda cijena u domaćim trgovinama vidi se da jednokrilni ALU prozori dimenzija 80×80 centimetara koštaju u prosjeku 110 eura, a oni dvokrilni aluminijski (120×120 centimetara) koštaju u prosjeku 220 eura. Naravno, sve to ovisi o kvaliteti materijala i proizvođaču.

Kada se ugrađuje nova stolarija ili zamjenjuje stara, vlsnici stanova i kuća obično se odluče zamijeniti i vrata. Drvena ulazna vrata u prosjeku koštaju oko 800 eura, PVC vrata u prosjeku su stotinjak eura skuplja od drvenih, dok aluminijskih ulaznih vrata, kojih na tržištu ima po cijeni i do 1800 eura, u prosjeku koštaju 1400 eura. Obična sobna vrata, ovisno o materijalu od kojeg su izrađena (masivno drvo, furnir, staklo…) u prosjeku koštaju oko 140 eura.

Bar 7.000 eura za zamjenu svega

U zagrebačkoj tvrtki Eurookna rekli su nam da se vlasnici stanova ili kuća obično odluče na veliki zahvat zamjene svih prozora i vrata. Za prosječan stan od sedamdesetak četvornih metara sa šest do sedam prozora i vrata, izdatak je popriličan.

“Kad se odluče mijenjati je, onda ljudi obično promijene svu stolariju u stanu. To im je najpovoljnije, a kompletna zamjena košta od 7.000 do 8.000 eura. Ali može biti i više od toga, ovisi o tome što ugrađujete. Ako mijenjate kliznu stklenu stijenu, samo ona košta oko 3.000 eura. A ako je negdje više manjih prozora, onda je i cijena niža”, rekli su nam u tvrtki Eureookna.

Definitvno je, kažu, da se sada najviše ugrađuje PVC stolarija.

“Naravno, aluminijska je bolja, a time i skuplja. PVC je najpopularniji jer je cijenom, a i za održavanje najbolji. Ako želite dobar drveni prozor, to vam je onda cijena PVC prozora puta tri”,objašnjavaju.

“I najbolja stara stolarija nesuporediva s novom”

O vijeku trajanja stolarije također je teško govoriti jer opet sve ovisi o tome kakva je.

“Servisirali smo prozore koji su i nakon 25 godina izgledali skoro k’o novi, a bilo je onih koji su izgledali katastrofalno već nakon sedam godina. Izrada, ugradnja i sama kvaliteta ovise o puno toga. No, čak i ova stara stolarija koja je još dobra, neusporediva je s novom. Profili su masivniji, stakla su deblja, sve skupa je skuplje, ali i puno bolje”, kažu u tvrtki Eurookna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!