Poljska i Mađarska novi pokretači rasta europske proizvodnje solarne energije

Ekonomija 23. kol 202407:00 0 komentara
Ilustracija/Markus Spiske/Unsplash

Proizvodnja električne energije iz solarnih farmi raste brže u srednjoistočnoj Europi nego u drugim dijelovima Europe, uvelike premašujući stope rasta zabilježene u bogatijim i sunčanijim regijama.

Tijekom prvih sedam mjeseci 2024. solarna proizvodnja pet najvećih proizvođača te energije u srednjoistočnoj Europi – Austriji, Bugarskoj, Mađarskoj, Rumunjskoj i Poljskoj – skočila je za 55 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, pokazuju podaci Embera.

To je dvostruko više od europske stope rasta u cjelini i znatno premašuje tempo koji je u istom razdoblju ostvarilo pet najvećih solarnih proizvođača u zapadnoj, južnoj i sjevernoj Europi.

Pet vodećih proizvođača solarne energije u srednjoistočnoj Europi je od 2019. širilo kapacitete proizvodnje solarne energije brže od onih u drugim regijama, utirući put kontinuiranom rastu proizvodnje solarne energije u jednom od najindustrijaliziranijih područja Europe.

Poljska i Mađarska daleko su najvažniji pokretači rasta proizvodnje solarne energije na području Središnje i istočne Europe. U prvih sedam mjeseci ove godine proizvodnja električne energije od sunca u Poljskoj je iznosila 11,3 teravat sati (TWh), a 5,8 TWh u Mađarskoj.

Ta je proizvodnja za 33,3 posto, odnosno za 47,7 posto bila viša u odnosu na isto razdoblje prošle godine. To su neke od najvećih stopa rasta u cijeloj Europi.

U apsolutnom smislu proizvodnje, te su proizvodne brojke također visoko rangirane među europskim konkurentima.

Pet najvećih proizvođača solarne energije u regiji srednjoistočne Europe povećalo je do sada u ovoj godini proizvodnju za samo 10 posto manje u odnosu na pet najvećih proizvođača solarne energije u zapadnoj Europi – Belgiji, Francuskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj i Švicarskoj.

Sposobnost država u srednjoistočnoj Europe da se natječu s bogatijim gospodarstvima u zapadnoj Europi u rastu proizvodnje solarne energije pokazuje i koliko su solarne instalacije postale pristupačne u odnosu na druge oblike proizvodnje električne energije.

Brz rast solarne proizvodnje u tom dijelu Europe također odražava političku potporu čistoj energiji.

Poljska i Mađarska ciljaju na nultu neto emisiju ugljika u proizvodnji električne energije do sredine stoljeća i planiraju veliko daljnje širenje proizvodnje čiste energije.

U apsolutnom smislu proizvodnje, pet najvećih proizvođača solarne energije u srednjoistočnoj Europi još uvijek zauzima treće mjesto u Europi iza pet najvećih proizvođača solarne energije u zapadnoj i južnoj Europi.

Kroz prvih sedam mjeseci 2024. najveći su zapadnoeuropski proizvođači solarne energije proizveli 83,53 TWh električne energije, dok je pet najvećih proizvođača solarne energije u južnoj Europi – Grčka, Italija, Portugal, Španjolska i Turska – proizvelo 76,12 TWh, pokazuju podaci Embera.

Proizvodnja 25,2 TWh solarne električne energije pet najvećih proizvođača u srednjoj Europi izgleda relativno malo.

Tijekom posljednje tri godine regija srednjoistočne Europe je solarnu proizvodnju godišnje povećavala po otprilike 49 posto, više nego dvostruko u odnosu na 19-postotnu godišnju stope rasta za Europu u cjelini, te 16-postotne stope povećanja u zapadnoj Europi ili 21-postotne u južnoj Europi.

Kad bi se takve stope rasta zadržale do kraja ovog desetljeća, ukupna bi proizvodnja pet najvećih proizvođača solarne energije u srednjeistočnoj Europi nadmašila proizvodnju zemalja u zapadnoj Europi u 2029. a onih u južnoj Europi u 2030.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!