Poslodavci širom svijeta planiraju u četvrtom tromjesečju manje zapošljavati nego lani, a najviše su poboljšani izgledi za zapošljavanje u Mađarskoj, utvrdila je u istraživanju tvrtka Manpowergroup.
Globalni izgledi za zapošljavanje na kraju godine poboljšani su u odnosu na ljeto i iznose 25 posto, nasuprot 22 posto u razdoblju od srpnja do rujna, pokazalo je istraživanje u kojem je sudjelovalo više od 40.000 poslodavaca u 42 zemlje.
ManpowerGroup izračunava izglede oduzimajući postotak poslodavaca koji očekuju da će smanjiti broj zaposlenih od onih koji planiraju zapošljavati, koristeći međunarodno referentni pokazatelj trendova na tržištu rada, stoji u izvješću.
U usporedbi sa četvrtim prošlogodišnjim kvartalom izgledi za zapošljavanje pogoršani su pak za pet posto, utvrdila je kompanija za posredovanje u angažmanu radnika.
Nešto više od 40 posto ispitanih poslodavaca na globalnoj razini očekuje intenzivnije zapošljavanje, a 16 posto procjenjuje da će planovi biti ublaženi, utvrdila je kompanija u istraživanju
“Globalno tržište rada stabilno je na pragu četvrtog tromjesečja, s relativno niskom nezaposlenošću i otpuštanjima u mnogim zemljama”, rekao je izvršni direktor ManpowerGroupa Jonas Prising.
Poboljšanje u Mađarskoj
Najveće poboljšanje u odnosu na kraj prošle godine signaliziraju poslodavci u Mađarskoj, s izgledima boljim za pet posto. Slijede Slovačka i Grčka gdje su poboljšani za četiri odnosno za dva posto.
U odnosu na proljetno tromjesečje najambicioznije planove za kraj godine naznačili su među europskim zemljama poslodavci u Rumunjskoj, poboljšane za devet posto. Slijedi Grčka s osam posto.
Europa je s 21 posto poslodavaca koji planiraju zapošljavati na dnu ljestvice regija, uz bok Bliskom istoku i Africi. Na prvom je mjestu Sjeverna, Južna i Srednja Amerika s udjelom od 29 posto.
Najviše planiraju zapošljavati poslodavci u Indiji, njih 37 posto, a slijede Kostarika s 36 posto i Sjedinjene Države s 34 posto. Najslabiji su pak planovi u zapošljavanju u Argentini i Izraelu, gdje udio poslodavaca s planovima o povećanju broja radnika iznosi četiri odnosno osam posto.
IT sektor na čelu
Sektori informacijske tehnologije i nekretnina prednjače u planovima angažmana novih radnika, prema udjelima od 35 odnosno 32 posto, pokazalo je istraživanje ManpowerGroupa.
“Kontinuirano snažni izgledi za IT sektor potiču potražnju za radnicima s tehnološkim znanjem, posebno kada se uzme u obzir da umjetna inteligencija zauzima prvo mjesto (na listi prioriteta) tvrtki u svim sektorima”, rekao je Prising.
Poslodavcima je prioritet zadržati i privući radnike sa specijaliziranim i fleksibilnim vještinama, dodao je.
Poslodavci u Sjevernoj Americi i dalje su najoptimističniji u planovima zapošljavanja, posebno oni u SAD-u čiji se IT sektor može pohvaliti iznimno dobrim izgledima na globalnoj razini, pokazalo je istraživanje ManpowerGroupa.
Istraživanje je pokazalo i da je glavni prioritet poslodavaca postići bolju ravnotežu između poslovnog i privatnog života, posebice u azijsko-pacifičkoj regiji, u nastojanju da zadrže radnike.
Međutim, menadžeri za zapošljavanje rekli su da poslodavci i dalje imaju moć kada je riječ o pregovaranju o plaći, radnom mjestu i fleksibilnom radnom vremenu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!