Nakon što je američki Fed u srijedu podignuo kamatne stope za 25 baznih bodova signalizirajući da je rubu da uspori najagresivnije monetarno zatezanje u zadnjih nekoliko desetljeća zbog potresa u bankarskom sustavu, dionice banaka u Europi ponovno bilježe minuse.
Iz opaski predsjednika Jeromea Powella izvjesno je da se Federalne rezerve boje scenarija u kojem bi problemi s bankama mogli dovesti do kreditne krize s reperkusijama na usporavanje američkog gospodarstva.
Sljedeća dva tjedna su ključna
Kreditnog stiska boje se i američke kompanije, čak i više od inflacije ako je suditi po najnovijim anketama među vodećim menadžerima.
Dobra vijest je što bi kreditni stisak rezultirao istim efektom kao podizanje kamatnih stopa – hlađenjem potražnje i usporavanjem inflacije. Loša je što u takvom scenariju središnja banka ima vrlo malo kontrole i teško je prognozirati koliko bi duboko u minus gospodarstvo moglo zaroniti.
Problemi koji su započeli s bankrotom američkih kreditora predvođenim Silicon Valley banke proširili se na Europu. Švicarski UBS bio je prisiljen preuzeti Credit Suisse kako bi se spriječila šira kriza, Poslovni.hr.
Dionice ponovno zaronile u korekciju
No, predsjednik Švicarske središnje banke (SNB) Thomas Jordan rekao je u četvrtak da će iduća dva tjedna biti ključna da se vidi uspješnost spašavanja.
I Bank of England jedanaesti uzastopni put povisila je cijenu novca na Otoku unatoč činjenici da su financijske dionice ponovno zaronile u korekciju.
Indeks vodećih europskih banaka pao je 2,1 posto. Pritom su Deutsche banka i Commerzbank izgubili na vrijednosti 2,1 posto, odnosno 3,2 posto. UniCredit je bio u plusu 0,16 posto, dok je dionica Intesa Sanpaolo pala 0,13 posto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!