Prije 15 godina digla je kredit 55.000 eura u francima, dužna je još 45.044 eura

Zadnji dan za podizanje tužbi protiv banaka je 14. lipnja jer danas nastupa zastara. Udruga Franak opet proziva Vrhovni sud za sporost i nedostatak hrabrosti.

Slučaj Franak i rast rate kredita u pouzdanoj švicarskoj valuti u nebo mnogima izaziva itekako mučan doživljaj. Oni koji to nisu iskusili ostali su, srećom, pasivni promatrači.

“U protuvrijednosti, to je bilo 86.500 franaka, 55.000 eura. Danas, nakon 15 godina, upravo sam pogledala, imamo još 45.044 eura duga prema banci. Do 2030. traje kredit. Deprimirajuće?! Užasno deprimirajuće”, prepričala je Jasna Čekada.

Narušenog zdravlja krenula je u borbu protiv “zlih” banaka, postala aktivist, pravnik-amater. Zvone telefoni, daje savjete.

“Jer, u srijedu u 23:59 nastupa zastara potraživanja. Oni koji su tužili, tužili su, oni koji nisu, mogu se slikati”, kaže i Goran Aleksić, čelnik udruge Franak.

I skreće pozornost na Vrhovni sud koji još nije odlučio imaju li potrošačima možda pravo na obeštećenje.

“To je tuga i sramota, očigledno je da se Vrhovni sud nije uspio uzdići iznad države, jer država je isto takva, kilava u mnogim situcaijama, ne radi svoj posao kako treba. Tako i suci, nažalost podijeljeni su da ih je pola za prava potrošača, jedan dio je protiv, jedan dio je neodlučan”, ističe Aleksić.

Sud Europske unije je, podsjeća, na strani potrošača, ali ovi naši suci, kaže, nisu imali hrabrosti. A evo što kaže glasnogovornik Vrhovnog suda:

“Mogu jedino odgovoriti da nije zakazana sjednica Građanskog odjela VSRH radi odluke o ujednačavanju različitih pravnih shvaćanja u predmetima povodom tužbi kolokvijalno nazvanih “slučaj Franak”. Odluku će, najvjerojatnije, donijeti prošireno vijeće iz članka 390. noveliranog Zakona o parničnom postupku, nakon što o tom pitanju bude dopuštena revizija.”

Odluka se očekuje na jesen, i nova nada za 60.000 onih koji su podigli tužbe.

“Izgubili ste godine života u jednoj borbi? Ha, mnogi su izgubili godine života, neki su izgubili živote. Očito ni to nije nikoga briga, nitko više sudovima ne vjeruje. Zašto nema više tužbi, em ljudi nemaju više novaca, em nemaju povjerenje u pravosuđe. Vidimo zašto”, objasnila je Jasna Čekada.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.