Reakcija na rušenje vještačenja u slučaju Agrokor: “HDZ i Plenković su u zoni nelagode”

Ekonomija 06. stu 202314:48 1 komentar
Sanjin Strukic/PIXSELL

Visoki kazneni sud je odlučio da je knjigovodstveno-financijsko vještačenje KPMG-a Poljska, koje predstavlja ključni dokaz protiv bivšeg vlasnika Agrokora Ivice Todorića i ostalih osumnjičenih, izbačeno iz spisa, ali bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić ne smatra da je automatski pao i cijeli slučaj Agrokor.

“Izgubljena je bitka oko ključnog vještačenja, ali elementi za nastavak procesa i dalje postoje. Sad je pitanje hoće li DORH ići u novo vještačenje i na koji način će se ono provesti”, kazao nam je Fižulić pa dodao:

“Čudna je cijela ta situacija oko tog vještačenja jer ono je otpočetka sklizak teren. Nije mi ni jasno zašto su se uopće odlučili na takvo vještačenje. Ali, to samo potvrđuje ono što ponavljam godinama oko Agrokora – da su Andrej Plenković i ekipa ušli u zonu u kojoj postoji jedna nelagoda.”

Naime, vještačenje Ismeta Kamala za poljski KPMG, koje je plaćeno čak 1,3 milijuna eura, Visoki kazneni sud proglasio je nezakonitim. Odnosno, time je potvrdio odluku Županijskog suda u Zagrebu.

Kao što je otprije poznato, za vještačenje, inače najskuplje u hrvatskoj povijesti, koje je potpisala poljska podružnica KPMG-a, obrana Ivice Todorića je tražila da se izdvoji iz spisa, tvrdeći da ga je napravila hrvatska podružnica KPMG-a, pri čemu bi se radilo o sukobu interesa jer su u prošlosti radili upravo za Todorića, ali i tadašnju izvanrednu upravu Agrokora.

N1

Slučaj će se sad vrlo vjerojatno otegnuti na još nekoliko godina, no trajanje procesa nije ono što brine bivšeg ministra gospodarstva.

“Veći problem je to što politika ima utjecaja na pravosudne procese. Dok su HDZ i Plenković na vlasti, zbog kojih se i izvelo sve oko Agrokora na način koji se izvelo, možemo očekivati i da će sve nastaviti biti prekriveno velom tajni. Ako bi došla nova politička opcija, možda bismo saznali sve te detalje koji se trenutno skrivaju od nas”, smatra Fižulić.

Iako naglašava da nije pravni ekspert, kao ni da ne zna sve te “prikrivene detalje” cijelog slučaja, vjeruje da “rušenje” vještačenja neće imati nikakav utjecaj na arbitražu u Washingtonu. Koju, kako kaže, nije očekivao.

“Da se sudi pred hrvatskim pravosuđem, ništa se ne bi dogodilo, ali ovo je drugačija priča. Prema kojoj sam otpočetka kritičan. Bio sam protiv nagodbe, bio sam protiv imenovanja vladinog povjerenika Ante Ramljaka i odluke da se Fortenova zadrži kao cjelina umjesto da se razlomi na dijelove. Ovako, deseci i stotine vjerovnika i malih dioničara su oštećeni, ili su ostali bez ičega, uključujući Todorića, a namirili su se oni iz povlaštene kategorije vjerovnika”, tvrdi Fižulić.

Od samog starta, prema onome čime barata, postoje pravne dvojbe i situacija oko Agrokora je u “zoni rizika”.

“Kreirali su poseban zakon samo za Agrokor, što je u startu sugeriralo da će doći do spora, da će netko od nezadovoljnih podići tužbu. Cijela priča je na krivi način započela i na krivi bi način mogla završiti. Da se koncern rascjepkalo na dijelove, sve bi bilo lakše. Ovako, imamo Fortenovu, koja predstavlja sistemski rizik. I imamo sve kao s Agrokorom – problem vlasništva, dug, kamate na dug i problem s upravljanjem”, zaključuje Goranko Fižulić.

Todorića i njegovih 14 suoptuženika optužnica tereti da su od 2006. do 2017. oštetili koncern za 1,2 milijarde kuna. Od toga je Ivici Todoriću, kako tvrdi tužiteljstvo, pribavljeno 923,6 milijuna kuna, a ostatak od oko 320 milijuna kuna nizozemskom Agrokor Investmentu BV.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare