Novinar N1 Marko Repecki komentirao je u Newsroomu pranje novca u Hrvatskoj, odnosno, kroz koje se biznise tako nešto može izvesti na najbolji mogući način.
Naime, Hrvatska se od prošlog tjedna, kao jedina članica Europske unije, našla na tzv. sivoj listi zemalja “pod posebnim nadzorom” Organizacije za međunarodni financijski kriminal (FATF).
Na ovu vijest odmah je reagiralo Ministarstvo financija, koje tvrdi da stavljanje na sivu listu ne znači da je Hrvatska postala visokorizična zemlja, već da se time obvezuje FATF-u da će aktivno implementirati mjere za suzbijanje pranja novca i financiranja terorizma.
“Nije loša vijest da se radi na poboljšanju situacije i da nismo na crnoj listi. Ljudi u Hrvatskoj vole plaćati gotovinom, a poznato je da su biznisi koji njome barataju najpogodniji za pranje novca. Putem tih biznisa se najlakše prljavi novac unosi u legalni sustav”, kazao je Repecki pa se osvrnuo na nekretnine:
“Taj biznis je poznat kao pogodan za pranje novca. Ne vjerujem da se u Hrvatskoj sad isključivo pere novac na taj način zbog toga što imamo i neke druge faktore, poput turizma, da građani barataju velikim svotama gotovine pa ulažu u nekretnine. Ali, vrlo je visok postotak od 40 posto kupovina nekretnina gotovinom. No, to i nije neko iznenađenje jer postoji objašnjenje.”
Država je uvela oko 60 mjera kako bi se zaustavila porazna statistika.
“Hrvatska ih je oko 40 već implementirala, a pod monitoringom smo zbog preostalih 20”, tvrdi Repecki pa objašnjava kroz primjer zašto su kompanije koje barataju gotovinom pogodne za pranje novca:
“Oni ubace fiktivno u neku tvrtku 100.000 eura, platit će na to sve što je potrebno u smislu poreza pa kad si isplate dobit, to je legalni novac.”
Afera Škugor je eksplodirala jer su banke prepoznale nenormalnu količinu novca koja se kreće prema umirovljeniku iz zaleđa Šibenika pa su alarmirale sustav.
“Po tome vidimo da sustav na neki način istovremeno funkcionira i ne funkcionira. Funkcionira jer su banke prijavile transakcije, ponajprije jer su akteri bili neoprezni. Ali, ne funkcionira jer je moguće da ih jedne tvrtke na jedan račun ide toliki novac”, objasnio je Repecki.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!