Savjetnik premijera o Beroševom uhićenju: Na takve stvari treba postojati nulta tolerancija, Vlada će napraviti sve da ih prevenira

Ekonomija 20. stu 202413:37 5 komentara

Ekonomske teme je s našom Ankom Bilić Keserović u N1 Studiju uživo komentirao Zvonimir Savić, posebni savjetnik premijera za ekonomiju.

Uhićenje Beroša? “Vlada će napraviti sve da prevenira takve situacije”

Nakon uhićenja bivšeg ministra Beroša, premijer Plenković najavio je temeljitu reviziju javnih nabava koja bi mogla sezati daleko unazad, uključujući i vrijeme SDP-ove vlade.

“To su zahtjevne stvari, ali na njih treba postojati nulta tolerancija. Riječ je o javnom novcu i vrlo osjetljivom sektoru. Vlada se izuzetno trudi financirati veliki broj potreba kada je u pitanju zdravstvo. Preko 300 milijuna eura je izdvojeno samo iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti i skraćene su liste čekanja. Vlada će napraviti sve što je potrebno da prevenira ovakve situacije”, ističe Savić.

Stabilne javne financije

Ukupni prihodi državnog proračuna za 2025. godinu planiraju se u iznosu od 33 milijarde eura, a rashodi 37 milijardi. Upitan može li si Vlada priuštiti takvu razliku, Savić odgovara: “Hrvatska ima prilično stabilne javne financije. Zadnjih nekoliko mjeseci, nekoliko puta nam je dignut i kreditni rejting, poglavito zbog činjenice o stabilnim javnim financijama. I kontrola prihoda i kontrola rashodovne strane i naš rast gospodarski koji doprinosi povećanju proračuna, rast plaća, rast kupovne moći i potrošnje – sve to doprinosi dobroj gospodarskoj situaciji. U tako stabilnim okolnostima si možemo dopustiti rast proračuna. Rashodovna strana se odnosi na usmjeravanje izdataka države na one prioritete koje Vlada smatra potrebnima. U tome smo uspjeli. Ako pogledamo proračun za sljedeću godinu, veliki proračun se dodatno izdvaja za rast plaća. Imamo i predviđen rast mirovina.”

“Vlada ne može u potpunosti utjecati na cijene…”

Vlada ističe pozitivne statistike kao dokaz napretka, no visoke cijene ostaju problem. Mnogi smatraju da nije učinila dovoljno kako bi kontrolirala trgovački sektor.

“Uvijek narativ bude da je Vlada trebala nešto učiniti. U slobodnom tržištu, Vlada ne može u potpunosti utjecati na cijene. Nešto je na trgovcima, nešto na dobavljačima, nešto na rastu potražnje”, objasnio je.

“Uloga Vlade može biti, a i je u našem slučaju, da u nekim kriznim situacijama iznosi pakete mjera koje ublažavaju posljedice inflacije”, dodaje Savić.

Naglašava kako su cijene električne energije i plina za kućanstva bile ograničene do te mjere da je Hrvatska u jednom trenutku imala druge najniže cijene električne energije u Europskoj uniji.

“I sada su cijene goriva na našim benzinskim stanicama niže nego u nekim državama koje su siromašnije od nas. Našim mjerama se uspio postići cilj.”

“Prosječna inflacija zadnjih godinu i pol je takva da Hrvatska uopće ne iskače kada se uspoređujemo s državama srednje i istočne Europe”, tvrdi savjetnik.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare