Pad cijena nafte u posljednje vrijeme odražava strahove od usporavanja gospodarstva, tumači novi glavni tajnik OPEC-a, naglasivši da je potražnja i dalje snažna, s obzirom na oporavak putovanja od koronakrize.
“Strah je velik”, ističe u intervjuu objavljenom na internetu Kuvajćanin Haitham al-Ghais, koji je dužnost glavnog tajnika preuzeo 1. kolovoza. “Puno je špekulacija i tjeskobe i to je glavni uzrok pada cijena”, dodaje.
“Na fizičkom je pad tržištu situacija sasvim drugačija, potražnja je još uvijek snažna. Još smo jako optimistični u pogledu potražnje (…) do kraja godine”, ističe čelnik OPEC-a.
“Strah zbog Kine po mom je mišljenju stvarno pretjeran”, dodaje Al Ghais, koji je prije četiri godine radio u Kini. “Kina je još uvijek fenomenalno mjesto gospodarskog rasta”, ustvrdio je.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i njezini saveznici među neovisnim proizvođačima, uključujući Rusiju, normalizirali su proizvodnju koja je na vrhuncu pandemije 2020. rekordno smanjena.
Uoči sljedećeg sastanka OPEC+ koji je zakazan 5. rujna, Al Ghais je rekao da je preuranjeno reći što će grupa odlučiti, iako je pozitivan u procjenama izgleda za sljedeću godinu.
“Želim biti vrlo jasan u vezi s tim – mogli bismo smanjiti proizvodnju ako bude potrebno, a mogli bismo je i povećati. Sve ovisi o tome kako će se stvari razvijati. No još smo uvijek optimistični, kao što sam već rekao.”
“Usporavanje rasta potražnje očekujemo u 2023. godini, ali ne bi trebalo biti gore od onoga što smo već zabilježili u povijesti”, rekao je Al Ghais.
“Relativno sam optimističan (u vezi izgleda za 2023.), mislim da se svijet jako dobro nosi s pritiskom inflacije na gospodarstvo”, dodao je.
Naglašava i da su za visoke cijene odgovorni političari, zakonodavci i nedovoljna ulaganja u naftni i plinski sektor, a ne OPEC.
Nedostatna ulaganja u sektor nafte i plina nakon pada cijena koji je prouzročio covid 19 značajno su smanjila rezervne proizvodne kapacitete OPEC-a i ograničila sposobnost grupe da brzo odgovori na nove potencijalne poremećaje u opskrbi.
Ulaganje u naftu i plin poraslo je 10 posto u odnosu na prošlu godinu, ali je i dalje znatno ispod razina iz 2019. godine, objavila je prošlog mjeseca Međunarodna agencija za energiju (IEA).
Čelnik OPEC-a istaknuo je i nedostatna ulaganja u sektor prerade nafte, dodavši da su članice OPEC-a povećale rafinerijske kapacitete kako bi nadoknadile pad u Europi i Sjedinjenim Državama.
“Ne kažemo da će svijet vječno živjeti na fosilnim gorivima … ali kada kažete da nećete ulagati u fosilna goriva … morate praktički preko noći prijeći s točke A na točku B”, rekao je Al Ghais.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!