Predsjednik Hrvatskog društva lobista Ivan Žužul u N1 Novom danu s Mašenkom Vukadinović komentirao je prvo uvođenje Zakona koji regulira lobiranja, tko su i što rade profesionalni lobisti te koliko ih uopće ima u Hrvatskoj.
“Lobist je ekspert za javne politike, komunikator i netko tko pronalazi načine kako izgraditi most između donosioca odluke i interesa. Lobistom se postaje edukacijom i iskustvom u specifičnim zanimanjima. Ukupno, u Hrvatskoj ima oko 60 lobista, ali kad se osnuje registar, bit će lakše procijeniti”, rekao je Žužul i dodao:
“Sigurno će se kroz neko vrijeme podatak moći preciznije odrediti. Dobro je što napokon dobivamo zakonodavni okvir, koji čekamo od 2008., pa će posao lobista definiran zakonom, zbog čega će se znati tko, što i kako.”
Lobiranje je u velikim državama svijeta nešto potpuno uobičajeno, ali u Hrvatskoj to zanimanje nije toliko razvijeno.
“Ne postoji industrija u kojoj lobisti nisu aktivni. Gdje god postoji interes i želja za komunikacijom prema donosiocu odluka, tu su i lobisti aktivni. Ono što je možda bitno shvatiti jest da ne trebate nužno biti lobist da biste zagovarali svoje pozicije donosiocu odluka. Lobiranjem se ne moraju baviti profesionalci već i kompanije, udruženja, nevladine organizacije”, pojasnio je Žužul.
Za aktivnost lobiranja u razvijenim se zemljama često čuju kritike da predstavljaju nelojalnu konkurenciju. Posebno ako je uključen novac.
“Nije uvijek i isključivo lobiranje vezano uz kapital, tržišno pozicioniranje i novac, iako je to jedna od predrasuda koje postoje u ovoj industriji. Javnost kroz lobiranje dobiva transparentniju komunikaciju, a i svi uključeni imaju priliku reći svoju poziciju. Zakon će nam pomoći da se oslobodimo postojećih predrasuda i negativne percepcije o našem zanimanju”, zaključio je Ivan Žužul.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare