Što europske zemlje rade da smanje potrošnju struje?

Ekonomija 18. lis 202219:47 0 komentara
Shutterstock / Ilustracija

Vlade diljem Europe najavljuju niz mjera kojima bi doskočile potencijalnim nestašicama energije ove zime.

Pariz gasi svjetla na Eiffelovom tornju sat vremena ranije, Milano gasi javne fontane, a Hannover nudi korisnicima teretana hladne umjesto toplih tuševa, u borbi protiv mogućih nestašica energije. Istovremeno, vlasti pozivaju građane da izbjegavaju korištenje kućanskih aparata između 4 i 7 popodne, koriste deblje prekrivače i uspore pri vožnji, prenosi britanski Guardian.

Jedan globalni maloprodajni lanac pozvao je svoje zaposlenike da promijene način ponašanja – da koriste stepenice umjesto dizala, aplikacije za štednju energije, ali i da uređaje isključe iz struje umjesto da ih ostavljaju uključene.

VEZANE VIJESTI

Velika Britanija je pak blokirala kampanju tešku 15 milijuna funti u kojoj se građane poziva na štednju, objašnjavajući odluku da Britanija nije “ničija dadilja.”

Međutim, diljem Europe vlade i gradski dužnosnici odgovaraju na pozive na smanjenje potrošnje energije i postizanje cilja EU-a na smanjenje potrošnje od 15 posto do sljedećeg ožujka.

Sve zemlje članice smanjuju grijanje u javnim zgradama za jedan stupanj, na 19 stupnjeva Celzijusa, ali neke su otišle i korak dalje.

Francuska

Svjetla na Eiffelovom tornju gase se sat vremena ranije no inače, što štedi 4 posto troška energije.

Vlada je također pokrenula veliku komunikacijsku kampanju kojom pojedince i industriju pozivaju da se uključe u napore.

Gigant LVMH, koji posjeduje više od 500 dućana uključujući luksuzne brendove kao što su Christian Dior, Givenchy i Tiffany, kao i lanci supermarketa LeClerc i Carrefour, gase svjetla u svojim trgovinama tri sata ranije.

Radnike se također poziva da usvoje nova ponašanja u skladu sa štednjom, kao što je korištenje stepenica umjesto liftova, da ne koriste printere i isključuju iz struje kompjutere i električne automobile.

Kod kuće, građane se moli da grijanje postave na 19 stupnjeva ili niže u dnevnim sobama i kuhinjama (17 stupnjeva u spavaćim sobama), da spuste temperaturu na bojlerima na 55 stupnjeva, uređaje s velikom potrošnjom kao što su perilice suđa i rublja koriste u satima niže potrošnje, kao i da isključe TV uređaje i routere za internet kada ih ne koriste. Kućanstva koja poslušaju preporuke bit će nagrađena “bonusom” o kojem detalji tek trebaju biti objavljeni.

Upravitelji javnih zgrada dobili su uputu da se prebace na LED žarulje, isključe bojlere za vodu ako nisu nužni, i ne zagrijavaju urede iznad 19 stupnjeva Celzijusa.

Sportski kompleksi moraju sniziti grijanje za dva stupnja, a javni bazeni sniziti temperaturu vode za jedan stupanj. Ulična rasvjeta bit će manje jarka, upaljena na kraće periode ili, tamo gdje je moguće, potpuno isključena između 1 i 6 ujutro.

Poslodavci u javnom sektoru moraju organizirati rad od kuće gdje god je to moguće tako da bi njihovi uredi mogli biti zatvoreni tri ili četiri dana u komadu, a zaposlenici koji voze službene automobile moraju ograničiti brzinu vožnje.

Vlasnici privaznih zgrada dobili su preporuku da termostate ograniče na 19 stupnjeva Celzijusa dok u zgradama ima ljudi, a snize ih na 16 stupnjeva preko noći ili 8 stupnjeva ako su prazni više od nekoliko dana.

Ukrajina

Ukrajina se ne bori samo protiv Rusije, već i protiv energetske krize, a riječ je o jednoj od najhladnijih zemalja Europe.

I dok se u EU grijanje snižava na 19 stupnjeva, vlasti u Ukrajini razgovaraju o smanjenju centralnog grijanja u zgradama za čak četiri stupnja, između 17 i 18 stupnjeva.

Građanima se savjetuje da se opskrbe debelim prekrivačima i toplom odjećom za periode kada vanjske temperature padnu ispod -10 stupnjeva Celzijusa, što je prosjek za zimu u toj zemlji.

VEZANE VIJESTI

Španjolska

Vlada je izdala dekret po kojem u javnim zgradama temperatura ne smije premašivati 19 stupnjeva Celzijusa.

Nova pravila ne odnose se na kućanstva, ali građane se poziva da također smanje svoje termostate.

Dućani moraju ugasiti osvjetljenja izloga od 10 sati navečer, a svi prostori koji imaju klimu ili grijanje moraju imati mehanizam automatskog zatvaranja vrata kako bi se izbjeglo besmisleno trošenje energije.

Španjolska nije toliko ovisna o ruskoj energiji kao mnoge druge zemlje Europske unije, no ipak je pristala na smanjenje korištenja plina od 7 do 8 posto iz solidarnosti s ostalim zemljama bloka.

Mjere će ostati na snazi do studenog sljedeće godine.

Belgija

Zaposlenicima je rečeno da ne gunđaju nakon što je temperatura na termostatu u zgradi Europskog vijeća ministara, gdje se održavaju EU summiti, smanjena na 19 stupnjeva.

“Donošenje vlastitih električnih grijalica kako bi se kompenziralo za smanjenje grijanja očito nije opcija,” piše u unutarnjem dopisu u kojem se zaposlenima savjetuje da “od kuće donesu dodatni džemper” i slobodno ga nose “jer je energija važnija od naših tradicionalnih pravila o odijevanju.”

Europska lanterna bit će ugašena, a ogromni atrij grijat će se na samo 14 stupnjeva.

Europarlamentarci su također pokrenuli kampanju protiv mjesečnog preseljenja Europskog parlamenta u Strasbourg.

Njemački europarlamentarac, Peter Liese, pozvao je na odgodu puta u Strasbourg do travnja jer, kako objašnjava, “ako od svih drugih tražimo da štede energiju, od nas bi bilo neodgovorno da bespotrebno putujemo i zagrijavamo dvije zgrade.”

Irska

Vladina kampanja “Smanjite potrošnju” poziva javnost da sušilice, perilice rublja i električna kuhala koriste odgovorno i, gdje je moguće, izvan sati najveće potrošnje (4 do 6 popodne).

Vlada u ovoj zemlji također traži od vozača da uspore, održavaju optimalan pritisak u gumama i voze jednolično kako bi smanjili potrošnju goriva. Također poziva građane da jednom tjedno umjesto automobilom, putuju pješice, biciklom ili javnim prijevozom.

Irska je odgodila uključenje grijanja u Dailu, donjem domu parlamenta. U rujnu se nekoliko članova parlamenta požalilo na hladnoću, no zaposlenici su rekli da žele poslužiti kao primjer.

Upravitelji zgrade poslali su obavijest mailom da se grijanje neće uključiti do najranije 3. listopada. Nakon što su tri dana “služili kao primjer,” uključili su grijanje.

Njemačka

Javni spomenici, uključujući Brandenburška vrata u Berlinu, kao i javne zgrade i reklamni plakati, mogu biti osvijetljeni isključivo između 4 i 10 popodne, osim u vrijeme kulturnih događanja.

Godišnji festival svjetla u Berlinu ipak se ovaj tjedan održao, no organizatori su rekli da su uspjeli smanjiti potrošnju energije za čak 75 posto u odnosu na lani.

Grijanje u hodnicima u javnim zgradama bit će isključeno, a maksimalna temperatura u uredima javne administracije postavljena je na 19 stupnjeva. Nije donešeno pravilo o maksimalnoj temperaturi u kućanstvima, ali privatni bazeni ne smiju više biti grijani električnom energijom ili plinom osim ako je to “nužno potrebno za terapijsko korištenje ili izbjegavanje štete tehnologiji bazena.”

Temperature na javnim bazenima također su snižene. Neke općine otišle su korak dalje i isključile toplu vodu.

Vlasti u Hannoveru navode kako topla voda više neće biti na raspolaganju za tuširanje ili pranje ruku u javnim zgradama, tuševima na bazenima, sportskim dvoranama i teretanama.

Italija

Operacija Termostat već je proljetos donijela niz mjera za štednju energije, uključujući gašenje javnih fontana.

Talijanska vlada tražila je od vlasnika nekretnina da smanje centralno grijanje za jedan stupanj ili ga isključe jedan sad ranije svaki dan.

Vlada također poziva ljude da manje vremena provode pod tušem, da koriste perilice rublja ili suđa samo kad su potpuno napunjene i da ne ostavljaju kućanske aparate koje ne koriste uključene u struju.

Nizozemska

Nizozemska vlada savjetuje kućanstvima i kompanijama da uštede energiju smanjenjem grijanja za 1 stupanj.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!