Kineski uvoz naglo se smanjio u travnju, dok je izvoz rastao nešto sporijim tempom, čime su naglašeni znakove slabe domaće potražnje usprkos ukidanju ograničenja nastalim zbog covida.
Kinesko gospodarstvo raslo je brže od očekivanog u prvom tromjesečju zahvaljujući uslužnom sektoru, ali tvornička proizvodnja značajno je pala, a najnoviji trgovinski podaci ukazuju kako će biti potreban dug put da se stvari vrati na stare staze, piše CNN.
Ulazne pošiljke u drugu po veličini svjetsku ekonomiju pale su 7,9% na godišnjoj razini u travnju, produžavajući pad od 1,4% zabilježen mjesec ranije, dok je izvoz porastao 8,5%, smanjivši se u odnosu na porast od 14,8% u ožujku, pokazali su podaci carine u utorak.
Ekonomisti u anketi Reutersa predviđali su da uvoz neće rasti, a da će se izvoz se povećati za 8,0%.
“Na početku ove godine moglo bi se pretpostaviti da će uvoz lako premašiti razine iz 2022. nakon ponovnog otvaranja, ali to nije bio slučaj”, rekao je Xu Tianchen, ekonomist u Economist Intelligence Unitu.
Prošlomjesečni podaci o kineskom BDP-u u prvom tromjesečju, iako su ponudili određeno olakšanje, također su potaknuli sumnje u izglede potražnje zbog slabosti tržišta nekretnina, usporavanja cijena i porasta bankovne štednje.
Vlada, koja je pojačala niz mjera potpore politici, cilja na skromni cilj rasta BDP-a od oko 5% za ovu godinu, nakon što je ozbiljno promašila cilj za 2022.
“Globalno gospodarstvo se pogoršava i oslabit će kineski proizvodni sektor”, rekla je Iris Pang, glavna ekonomistica Kine u ING-u.
“Čini se vjerojatnijim da će, kao odgovor, vlada uskočiti kako bi podržala tržište rada u proizvodnom sektoru kroz fiskalne poticaje”, zaključila je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!