Dok je Vlada kreirala novi, sedmi po redu paket mjera za ublažavanje učinaka inflacije, tajni kupci iz Hrvatske udruge za zaštitu potrošača bili su na tajnom zadatku.
Hrvatska udruga za zaštitu potrošača (HUZP) je od kolovoza 2022. do konca prošle godine sudjelovala u projektu “Tajni kupac za zaštitu potrošača u procesu uvođenja eura u RH”.
Njihovi tajni kupci popisivali su i uspoređivali iz mjeseca u mjesec cijene 60 proizvoda i 36 usluga koliko ih je bilo praćeno u sklopu tog projekta Ministarstva gospodarstva. No, i nakon isteka projekta posla za tajne kupce je bilo jer su se HUZP-u i drugim potrošačkim udrugama javljali građani žaleći se na sve veće cijene.
“Svinjski but koštao je 21 kunu, sada je 5 eura”
“Samoinicijativno smo odlučili usporediti cijene iz kolovoza 2022. godine, kada je krenuo projekt “Tajni kupac” i sada, dvije godine kasnije, u kolovozu 2024. godine”, kazala je predsjednica HUZP-a Ana Knežević.
Kako stoji u objavi HUZP-a, tijekom kolovoza ove godine tajni kupci te udruge zabilježili su poskupljenje 48 proizvoda i usluga u odnosu na kolovoz 2022. godine, prije uvođenja eura. Knežević ističe da je potrošačima jako teško usporediti koliko je nešto poskupjelo, a ako nešto moraju kupiti nemaju puno izbora.
“Svinjski but je prije uvođenja eura na akcijama bio 21 kunu, sada je na akciji oko 5 eura, a normalna cijena je oko 7 eura”, kaže.
Čokoladne napolitanke kao kilogram janjetine
Posebno ističe jedan primjer, koji doduše nisu uvrstili u svoju tablicu jer im je to dojavila osoba koja nije bila tajni kupac.
“Jedan nam je potrošač nedavno poslao fotografiju iz trgovine u kojoj je pronašao pakiranje čokoladnih napolitanki od 500 grama po cijeni od nestvarnih 8.69 eura. Kilogram ovih mnogima od djetinjstva omiljenih Kraševih napolitanki po cijeni se može usporediti s kupnjom, primjerice kilograma janjetine ili teletine. Tko si osim Plenkovića i ekipe, koji su si povećali plaće više od 60 posto, može priuštiti ove napolitanke? Ljudi s 300 eura mirovine mogu to samo gledati”, kazala je šefica HUZP-a.
Cijene na razini najbogatijih europskih zemalja
Istaknula je da hrana i kućne potrepštine u Hrvatskoj koštaju jednako kao i u najrazvijenijim zapadnoeuropskim zemljama, dok su plaće i mirovine daleko manje.
Ovih dana nam je isto napomenuo i ekonomist Ljubo Jurčić kazavši da problem nisu visoke cijene, nego su niski dohoci.
“Nisu cijene glavni problem u Hrvatskoj. One su iste kao u Europi, neke čak i manje. Problem je što je dohodak u Hrvatskoj tri puta manji od prosjeka razvijene Europe”, kazao je Jurčić.
Čitav popis s usporedbom cijena iz listopada 2022. i kolovoza ove godine, koji su sastavili tajni kupci Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, možete pogledati OVDJE.
Mi smo iz njega izdvojili petnaest proizvoda i usluga koji su najviše poskupjeli. Radi lakše usporedbe, cijene iz kolovoza 2022. izražene su u eurima, koji tada još nije bio uveden, ali je tečaj konverzije već bio utvrđen. Prva navedena cijena (niža) je iz kolovoza 2022. godine, a druga (viša) iz kolovoza ove godine.
Posebna kobasica Gavrilović (1 kg) 8.56 eura – 9.49 eura
Lekadol tablete za snižavanje temperature 500 mg (1 kutija) 3.98 eura – 4.98 eura
Muško šišanje bez pranja kose 5.31 eura – 8 eura
Bečki odrezak s prilogom u restoranu (1 porcija) 8.23 eura – 11.50 eura
Brašno pšenično glatko Podravka (1 kg) 0.62 eura – 2.45 eura
Napolitanke Kraš kakao punjenje (420 g) 2.65 eura – 3.19 eura
Kava mljevena Jubilarna Franck (250 g) 2.92 eura – 4.09 eura
Svinjski but bez kosti (1 kg) 5.83 eura – 7.30 eura
Kava espresso (1 šalica) 1.33 eura – 2 eura
Pizza miješana u restoranu (1 komad) 7.84 eura – 9.60 eura
Banane (1 kg) 1.46 eura – 1.75 eura
Čipi Čips slani (140 g) 0.65 eura – 1.89 eura
Pasta za zube Plidenta (75 ml) 1.26 eura – 2.12 eura
Naknada za vođenje tekućeg računa Fleksi Senior 1.99 eura – 4 eura
Žensko šišanje, pranje kose i fen frizura 18.56 eura – 20 eura
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare