Loši rezultati na ispitima, poteškoće pri polaganju kolegija koji uzrokuju goleme stresove, loša perspektiva nakon završenog studija - sve su to razlozi zbog kojeg se studenti često pitaju postoji li uopće svrha za nastavak studija.
Gotovo da ne postoji student koji za vrijeme svog studiranja nije poželio odustati od istog. Razlozi za to su brojni, a u nastavku ćemo pokušati dati odgovor na pitanje: kada se zaista vrijedi ispisati sa studija, a kada je razlog našeg odustajanja nedostatak ambicije?
Loši rezultati na ispitima
Loši rezultati na ispitima mogu nas dovesti u stanje očaja i beznađa. Pogotovo ako je riječ o teškim kolegijima sa strogim profesorima. U takvim trenucima možemo potražiti pomoć od kolega koji su uspjeli položiti kolegij koji vam stvara problem.
Savjet ili pomoć u nekom drugom obliku može pomoći u savladavanju potrebnog znanja za uspješno polaganje kolegija. Primjeri ispita s prošlih godina ili skripte od drugih studenata su dobra “odskočna daska” kada se nađemo na putu gdje ne znamo odakle ćemo krenuti.
Svi ponekad prolazimo kroz teške trenutke u kojima ne vidimo izlaz iz problematične situacije. U takvim slučajevima se moramo zapitati: “Hoće li mi to biti toliko važno za 5 godina ili ću ovaj problem na kraju zaboraviti?”
Ovo pitanje vratit će nas u objektivno stanje realizacije našeg problema. Razum i objektivnost nešto je čemu treba težiti kad se nađemo u situaciji da želimo odustati. Podijeliti probleme s bliskom osobom pomaže u teškim trenucima, najviše zato što su se oni sigurno našli u takvim situacijama. Pritom je važno obratiti se osobi u koju imate povjerenje i koja će zaista razumjeti vaše probleme.
Naravno, krajnja odluka je uvijek samo na vama.
Loša perspektiva nakon završenog studija
Većina studenata je željeni studij upisivala s 18 ili 19 godina. To su godine kada najčešće nismo u stanju odredit što je najbolje za nas. Razlog leži u tome da smo u premalom kontaktu sa stvarnim radnim obvezama koje ćemo preuzeti jednom kada steknemo diplomu sa željenog studija.
Problem s kojim se mladi nakon studija susreću je pronalazak posla. Bez adekvatnog radnog iskustva je teško pronaći željeno radno mjesto. Najčešće ćemo se morati pomiriti sa slabije plaćenim poslovima i budućnosti koja nije uvijek blistava.
Uočimo li da ćemo imati poteškoća nakon završenog studija s pravom se treba zapitati: ima li smisla diplomirati na tom studiju?
Redakcija stranice Studentski-poslovi pričala je s Markom iz Osijeka koji je nakon završenog studija teologije imao poteškoće u pronalasku prvog posla.
Marko, otkrij nam kako je izgledala tvoja potraga za poslom nakon završenog studija?
“Bilo je to mučno razdoblje za mene. Predavao sam molbe u škole diljem Hrvatske, no uvijek bih dobio odbijenicu”.
Koliko je dugo trajala tvoja potraga za poslom u struci?
“Dvije godine bio sam u potrazi za poslom gdje bih bio primljen u stalni radni odnos i radio na punu satnicu. Nikako nisam uspio dobiti poziciju gdje ću uspjeti skupiti punu satnicu. Uvijek su to bili privremeni angažmani gdje bih bio zamjena ako sam uopće dobio ponudu za neku poziciju”.
Što si nakon toliko razočaranja učinio?
“Kad sam imao 13 godina počele su me zanimati frizure i sve što ima veze s kosom. Prvo sam na sebi iskušavao razne frizure, koje su bile dobro prihvaćene od ljudi oko mene. Zatim sam počeo šišati, najprije sam se učio na sebi pa na braći, a naposljetku sam šišao i prijatelje. Strast za kosom mi nije izblijedila i nakon teologije pa sam odlučio otvoriti svoj frizerski salon.”
Kako sad gledaš na sve?
“Upustiti se u nešto novo bilo je dosta izazovno. Biti poduzetnik donosi brojne izazove na koje nisam računao kad sam pokrenuo svoj posao. Frizerski salon radi već 4 godine i sve se lakše snalazim. Kada gledam unazad mislim da sam ispravno postupio. Ne treba ići glavom kroz zid. Posao vjeroučitelja možda me čeka u budućnosti no za sada je frizerski salon moja strast.”
Jednostavno nije za mene
Kao što smo ranije naveli, s 18 ili 19 godina nemamo jasnu sliku što nas čeka na radnom mjestu na koje trebamo doći nakon što završimo odabrani studij.
Zato nas ne treba čuditi ako tijekom studija shvatimo da smo pogriješili pri odabiru fakulteta i imamo želju promijeniti smjer ili fakultet. Poznavati sebe jedna je od najmoćnijih stvari koje možemo posjedovati. Poznavanje vlastitih želja te dobrih i loših osobina definira pravi put u koji trebamo uploviti kao pojedinci. Ponekad ćemo misliti kako je najbolji fakultet onaj na kojem možeš biti s prijateljima. Istina je takva da nam struka ostaje, a prijatelji se većinom tijekom života prorijede
Često treba posvetiti pažnju razini stresa koju uzrokuje studij. Mnogi studenti znaju previše težiti ka uspjehu pa zanemaruju činjenicu da su pod velikim stresom koji uzrokuje manje sna i slabiju kvalitetu života.
Ni jedan studij, karijera ili bilo što drugo nije vrijedno našeg zdravlja i razuma. Znanje i novac se mogu steći, a jednom izgubljeno zdravlje teško se može popraviti. Zato je uvijek važno paziti da smo u okruženju u kojem rastemo, a ne izgaramo. Ako osjetimo da je prevelik teret na nama, nećemo puno izgubiti ako si uzmemo kratku pauzu.
Pokretanje posla
Provesti 8 godina u osnovnoj školi, zatim 4 ili 5 godina u srednjoj pa onda 3/5 ili više godina na visokom obrazovanju je znatan dio života provedenih nad knjigom.
Osoba koja završi višu stručnu spremu provest će najmanje 15 godina svog života u sustavu obrazovanja, a oni koji se odluče i na doktorat provest će gotovo 20 godina učeći.
Sve to zahtijeva puno vremena i truda, a ponekad nas ta monotonija može potaknuti da se iskušamo u nečem novom. Ideja o pokretanju posla tijekom studija može biti prekretnica u našem životu, a može biti i naša najveća životna zabluda.
Bitno je obratiti pozornost na neke faktore prije nego što se odlučimo na takav potez.
Imam li klijente?
Krenuti u posao bez klijenata je kao krenuti u vožnju biciklom bez bicikla. Jednostavno nema smisla. Bez klijenata ne možemo znati ima li nešto budućnosti ili ne. Ako imate ideju za posao, potrebno je pričati s potencijalnim klijentima zatim kreirati ponudu te pokušati prodati uslugu/proizvod i vidjeti kako reagiraju.
Želim li stvarno sav taj stres?
Pokretanje vlastite tvrtke ili obrta velik je zalogaj za svaku osobu koja nema iskustva u tom polju. Biti poduzetnik najčešće znači raditi 12 sati dnevno, a na samom početku to zna biti i više. Velika promjena u odnosu na studije je što nema profesora koji će vas uputiti ako idete pogrešnim putem, a kao poduzetnik prepušteni ste nemilosrdnom tržištu koji na početku ne prašta puno grešaka.
Može li ideja pričekati kad završim studij?
Nije lako balansirati studij i privatni život, a još je teže biti jednako fokusiran i na studij i na pokretanje posla. Pokretanje svoje ideje je izazovan i dugotrajan proces koji može i ne mora pričekati kraj studija. Nekad nismo ni svjesni što sve možemo, a često razmišljamo što će biti ako u tome ne uspijemo.
A što ako uspijemo!?
Nećemo nikad znati dok ne krenemo, a čekati savršeno vrijeme je vrijeme koje nikad neće doći. Kako god odlučili, sve u čemu jesmo ili nismo uspjeli je najbolja životna škola.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!