U 91 posto svih njemačkih mjesta za život, najam se više isplati nego kupovina nekretnine, navode njemački mediji.
Prema trenutačnoj analizi konzultantske tvrtke Colliers za nekretnine, najmoprimci diljem zemlje uštede u prosjeku oko 4.300 eura godišnje ako stan od 100 četvornih metara iznajmljuju umjesto da ga kupe. U velikim gradovima razlika je oko 7.100 eura godišnje, pišu njemački mediji, a prenosi Fenix-magazin.
Nestašica stanova u Njemačkoj je velika
Od ljeta 2022. potpuno se preokrenuo odnos između najma i kupnje stanova. Krajem 2021. kupnja stana bila je ekonomski atraktivnija od najma u 341 okruga.
Tada je kupnja bila u prosjeku oko 1.400 eura godišnje jeftinija nego život u najmu u stanu od 100 četvornih metara. U Berlinu, Düsseldorfu, Frankfurtu, Hamburgu, Kölnu, Münchenu i Stuttgartu razlika je iznosila samo oko 600 eura godišnje.
Analiza rezidencijalnog tržišta pokazuje koliko ulaganja u nekretnine ovise o kretanju kamatnih stopa. Bogatiji kupci stanova ili stambenih zgrada još uvijek mogu profitirati. Razlog: U Njemačkoj se tako malo gradi novogradnja da će najamnine neizbježno nastaviti rasti.
“Stambene investicije su još uvijek atraktivne jer će imati koristi od dugoročnog povećanja najma,” navode njemački mediji.
Upozorenje o povoljnim cijenama za kupce nekretnina
U 82 posto svih okruga i neovisnih gradova u Njemačkoj najam je trenutno jeftiniji od kupnje kuće – u prosjeku stanari uštede oko 3.800 eura godišnje. Na dan 31. prosinca 2023. kupnja je i dalje bila ekonomski atraktivnija od najma jer su kupci u usporedbi s najmom mogli uštedjeti u prosjeku oko 1.900 eura godišnje.
„Niže kamatne stope općenito su dobar signal za tržište kupaca. To se odnosi na stanove i kuće”, objašnjava stručnjak. Sada su opet tu stambeni krediti na deset godina za manje od četiri posto kamata.
Osim toga, nabavne cijene diljem Njemačke značajno su se smanjile. Za potencijalne kupce to znači: “Ova kombinacija čimbenika znači da se kupnja stambene nekretnine danas općenito više isplati nego što je bila prošle jeseni”, kaže stručnjak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!