Ukupne zalihe gotovih industrijskih proizvoda na kraju kolovoza ove godine bile su manje za 3,9 posto u odnosu na prethodni mjesec te 0,8 posto manje u odnosu na kolovoz lani, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).
Prema glavnim industrijskim grupacijama (GIG), na mjesečnoj razni su najviše pale zalihe netrajnih proizvoda za široku potrošnju, za 9,8 posto. Zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju su smanjene za 5,3 posto, a intermedijarnih proizvoda, za 2,1 posto.
Istodobno su zalihe energije porasle 26,1 posto, a kapitalnih proizvoda za 4,8 posto.
Na godišnjoj su razini zalihe trajnih proizvoda za široku potrošnju pale za 17,9 posto, kapitalnih proizvoda za 9,8 posto i intermedijarnih proizvoda za 6,1 posto.
Zalihe energije su na godišnjoj razini porasle za 8,8 posto, a netrajnih proizvoda za široku potrošnju za 4,3 posto.
Statistika prema područjima nacionalne klasifikacije djelatnosti (NKD) pokazuje da su na mjesečnoj razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 4,4 posto, a u rudarstvu i vađenju su porasle za 4,8 posto.
U sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha na mjesečnoj razini ostvaren je u proizvodnji koksa i rafiniranih naftnih proizvoda, za 34,7 posto te u ostaloj prerađivačkoj industriji, za 15,8 posto.
Najviše su pale zalihe u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 74,2 posto te proizvodnji motornih vozila, prikolica i poluprikolica, za 20,6 posto.
Na godišnjoj su razini zalihe u prerađivačkoj industriji pale za 1,1 posto, a u rudarstvu i vađenju porasle za 4,7 posto.
Statistika u sklopu prerađivačke industrije najveći rast zaliha bilježi kod proizvodnje kože i srodnih proizvoda za 46,4 posto te proizvodnji strojeva i uređaja, za 27 posto.
Najviše su pale zalihe u proizvodnji ostalih prijevoznih sredstava, za 56,1 posto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!