Zaklada Fortenova, čiji je suvlasnik i sankcionirani Sberbank, prodaje Fortrnovu MidCo, vlasnika svega što podrazumijeva bivši Agrokor. Ideja je da problemi sa sankcijama ostaju Zakladi, a biznis novom vlasniku.
Nova velika operacija u zagrebačkom središtu Fortenove osmišljena je u pokušaju da se riješe suvlasnika koji su pod sankcijama. Riječ je o ruskim bankama VTB i Sberbank, a koje de facto imaju 50 posto udjela u Fortenova Group STAK Stichting, zakladi osnovanoj u Amsterdamu nakon nagodbe u Agrokoru.
Novinar N1 televizije Domagoj Novokmet podsjeća da je dosad bilo više sličnih pokušaja. Primjerice, propao je pokušaj da mađarski Indotek, kompanija bliska Viktoru Orbanu, isplati Sberbanku, a nakon toga se pokušavalo i preko mirovinskih fondova pa je i ta operacija propala u zadnji trenutak.
Istovremeno, Fortenovoj se žuri jer imaju ogromnu obveznicu tešku više od milijardu eura koju moraju refinancirati u rujnu ove godine, a niti jedna od velikih međunarodnih banaka u ovom trenutku ne želi imati posla s tvrtkom koja ima toliki ruski udio. Zbog toga su se odvijale različite operacije, a ključni igrač s druge strane je Pavao Vujnovac.
Preko svoje tvrtke Open Pass Vujnovac u Fortenovoj ima malo manje od 29 posto udjela. Početkom ove godine uspio je promijeniti pravila odlučivanja u Fortenova Grupi tako da se odluke donose sa 60 posto prisutnih ako su sankcionirani suvlasnici u nemogućnosti pristupiti. Zašto je to bitno? Zato što njegovih gotovo 30 posto iznosi sasvim dovoljan udio za odlučivanje u situaciji u kojoj pola suvlasnika ne može sudjelovati na Skupštini zbog sankcija.
Danas je predstavljena ideja da se proda Fortenova MidCo, tvrtka koja se nalazi dvije razine ispod zaklade (Fortenova Group STAK Stichting). Novac bi u tom sluačju sjeo na račun zaklade, a MidCo bi bio prodan kao nova kompanija novim suvlasnicima bez ikoga povezanog sa sankcijama, što bi im osiguralo nastavak poslovanja.
Ključna pitanja
Tu je, međutim, niz otvorenih pitanja. Za početak je pitanje po kojoj će se cijeni prodati ta kompanija. To je posebno interesantno u slučaju da se dogodi da se kao jedan od kupaca pojavi netko tko je i sada jedan od suvlasnika Fortenove, recimo Pavao Vujnovac, pojašnja novinar N1 televizije Domagoj Novokomet.
Generalno, ideja je da problemi vezani uz suvlasnike pod sankcijama ostanu u Zakladi, a da Fortenova dobije novog vlasnika koji bi se mogao drugačije ponašati na međunarodnom tržištu jer ne bi bio niti na koji način povezan s Rusijom.
Ako se ne dogovori prodaja Fortenova MidCo novom investituru, jedina opcija je da američki fond HPS, koji je i sad najveći vjerovnik paketa obveznica, na kraju ovog drugog ciklusa dospijeća obveznica preuzme Fortenovu na ime duga.
Ključna pitanja su, dakle, tko će i po kojoj cijeni kupiti Fortenovu, odnosno hoće li Fortenovu na ime duga zaplijeniti novi američki fond? Ono što se zna jest da će se odluka o tome za koliko će se prodati donijeti po novim pravilima 60% prisutnih na skupštini. Rusi ne mogu prisustvovati, dakle 60 % od 50%, što drugim riječima znači 30 % glasova. Vujnovac službeno ima malo manje od 29%.
U gospodarskom smislu ovo je poprilično dramatična vijest kako zbog konteksta broja zaposlenih, tako i zbog vrijednosti i utjecaja Fortenova Grupe i u Hrvatskoj, i u susjednim zemljama u kojima kompanija posluje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare