Credit Suisse golema, 167 godina stara europska banka bila je u srijedu na rubu propasti. Potaknula je zabrinutost oko zdravlja globalnog financijskog sustava te zadala tržišnim izvjestiteljima glavobolje jer se raspoloženje mijenjalo od "sranje-prodaj" u ponedjeljak, preko "svi se opustite" u utorak, do ludila u srijedu...
Nakon najveće jednodnevne rasprodaje banke ikada čelnici Credit Suissea sastali su se sa švicarskim vlastima kako bi razgovarali o opcijama za stabilizaciju banke. Kasno tog dana središnja banka i nacionalno regulatorno tijelo za financijsko tržište izdali su zajedničku izjavu u kojoj se navodi da će banci pružiti financijsku pomoć ako bude potrebno, ističući njenu važnost za širi financijski sustav, piše CNN, a prenosi Index.
Wall Street se spremao za zatvaranje…
Sve se to dogodilo otprilike dok se Wall Street spremao za zatvaranje. Dionice su završile dan u minusu, povučene stanjem s velikim i malim bankama. U trenutku pisanja ovog članka financijski svijet bio je u neizvjesnosti, čekajući da vidi kako će se kriza u Credit Suisseu odvijati.
Teško je procijeniti kakve bi posljedice imalo da Credit Suisse propadne – sa svojom imovinom od pola bilijuna dolara i više od 50.000 zaposlenika diljem svijeta.
Prošlotjedni bankrot Silicon Valley Banka i Signature Banka, dvije bitno manje regionalne banke, poljuljao je povjerenje ulagača diljem svijeta. Credit Suisse, jedan od najvećih zajmodavaca u Europi, “mnogo je više globalno povezan, s više podružnica izvan Švicarske, uključujući i SAD”, napisao je Andrew Kenningham, glavni ekonomist za Europu u Capital Economicsu, te dodao: “Credit Suisse nije samo švicarski problem već i globalni.”
Credit Suisse je poznata kao “globalna sistemski važna banka” ili G-SIB. Kad se jedna od tih megabanaka nađe u problemima, ljudi se počnu pitati što se događa sa sustavom i nagađaju tko bi mogao biti sljedeći koji će pasti.
Čak i uz financijsku pomoć švicarskih vlasti, još uvijek postoji mnogo rizika i nepoznanica koji proizlaze iz Credit Suissea, držeći ulagače na iglama.
Previranja u Credit Suisseu pokazuju da kriza nije obuzdana, rekao je Arthur Wilmarth, profesor na Pravnom fakultetu George Washington: “Mislim da je bilo naivno pomisliti da će stanje biti obuzdano samo s nekoliko regionalnih banaka, jer očito još uvijek postoje šokovi koji odjekuju u bankarskom sustavu, a to znači da se potencijalno mogu proširiti na najveće banke.”
Kako su povezane Credit Suisse i Silicon Valley Bank?
Tehnički nisu. Ali psihologija stada itekako je moćna sila u ubrzanom svijetu financijskih tržišta. Credit Suisse se suočava s nepovezanim problemima koji su tinjali godinama i slučajno su eskalirali u isto vrijeme kada su američke vlasti morale spašavati SVB i Signature.
Ključni citat: “Credit Suisse je godinama bila prometna nesreća u nastajanju, ali današnje se vijesti, naravno, događaju u kontekstu SVB-a”, napisao je Peter Boockvar, glavni direktor za investicije Bleakley Financial Groupa, piše CNN, a prenosi Index.
Rezultat je mnogo zabrinutosti oko bankarskog sektora s obje strane Atlantika.
Poanta
Propast Silicon Valley Banka nije uzrokovala posrnuće Credit Suissea, ali je švicarsku banku stavila pod još intenzivniji nadzor. I možda je povećala rasprodaju koja je bacila Credit Suisse na koljena.
Europske i američke banke suočavaju se sa sličnim makroekonomskim čimbenicima okruženja. Nakon godina ultraniskih (a u slučaju Europe čak i negativnih) kamatnih stopa, prinosi na državne obveznice, uključujući državne obveznice, naglo su porasli, smanjujući vrijednost temeljne imovine banaka.
“Današnji događaji pokazuju da postoje brojne ranjivosti različitih veličina, stupnjeva i lokacija u američkom i globalnom financijskom sustavu. Ovi kaskadni događaji ponovno ilustriraju da su regulacija i nadzor najvećih financijskih institucija u Sjedinjenim Američkim Državama, pa i u cijelom svijetu, još uvijek nedostatni, uglavnom zbog uspješnog lobiranja financijske industrije”, rekao je izvršni direktor Better Marketsa Dennis M. Kelleher.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare