Želite čišće i isplativije grijanje? “U startu smo puno platili, ali računi su sada značajno manji”

Ekonomija 14. lis 202406:54 0 komentara
stanovi u novogradnji i dimnjak toplane u Zagrebu
Igor Soban/PIXSELL/ilustracija

U stalnim raspravama oko toga koji je način grijanja najučinkovitiji i najisplativiji, osobito u vrijeme visokih troškova, mnogi će dati glas za podno grijanje.

Podno grijanje zapravo je oblik centralnog grijanja za koji je potrebna električna energija i voda iz kondenzacijskog bojlera. I za njega vrijedi pravilo da je velika investicija, no dugoročno isplativa.

Govoreći o podnom grijanju prva asocijacija su ukućani koji bosi hodaju po parketu i kad je vani ciča zima.

U startu skuplje, dugoročno isplativije

To je esteteska prednost tog grijanja – nema radijatora niti ikakvih vidljivih grijaćih tijela koja zauzimaju prostor. Usto, podno je grijanje čišće i zdravije, pogotovo za alergičare jer u prostoru nema velike količine prašine koja inače izlazi iz radijatora i skuplja se na tepisima. Energetski je vrlo učinkovito – može se spojiti na solarne kolektore ili dizalice topline, a prostorija se zagrijava ravnomjerno.

“Podno grijanje jeftinije je od radijatorskog jer treba nižu startnu energiju da se dobije ista temperatura kao i iz radijatora”, kaže nam vlasnik jedne zagrebačke tvrtke za instalacijske radove i postavljanje centralnog grijanja.

“U odnosu na centralno grijanje s radijatorima, podno grijanje je skuplja investicija. Koliko skuplja, ovisi o tome kakva oprema se ugrađuje. Nema nekog jedinstvenog izračuna, ali u startu je tridesetak posto skuplje. No, dugoročno je jeftinije i isplativije”, dodaje.

I do 180 eura po kvadratu

Što se tiče cijena materijala i ugradnje, prema portalu Trebam.hr električno podno grijanje koje se sastoji od električnih podnih mreža i folija s električnim cijevima, košta između 40 i 70 eura po četvornom metru.

Podno grijanje u kojem toplina dolazi iz vode koja prolazi kroz cijevi ispod podne podloge, skuplje je i košta između 60 i 180 eura po četvornom metru.

Naš sugovornik kaže, pak, da je okvirna cijena ugradnje od 45 do 60 eura po četvornom metru. “To je samo za materijal i ugradnju, bez izbora energije – bojlera ili dizalice topline”, pojašnjava.

“Ljudima treba vremena da odvagnu tu investiciju”

Ugradnja podnog grijanja zahtjevnija ako se izvodi u starogradnji.

“U postojeće zgrade može se ugraditi, ali samo u stanove u kojima postoji etažno plinsko grijanje. Tada treba kompletno dići podove, postaviti podno grijanje, staviti nove podove, završni sloj i parket. Ljudima je to najčešće preskupo”, govori nam čovjek koji se bavi ugradnjom podnog grijanja.

Ipak ističe kako interes za ugradnju podnog grijanja u proteklih četiri do pet godina raste.

“Ljudima treba vremena da odvagnu tu investiciju jer u startu je skuplja. Rekao bih da se uglavnom odlučuju oni koji to lakše mogu platiti”, kaže.

Puno prednosti i nekoliko nedostataka

Procjenjuje se da su troškovi ovog načina grijanja i do 20 posto niži od onog putem radijatora.

Kada su Osječanin Danijel i njegova supruga 2017. odlučili graditi obiteljsku kuću, olučili su se za podno grijanje i kažu da nisu požalili, iako i ono ima nekih loših strana.

“Imamo podno grijanje na vodu preko kondenzacijskog bojlera. Investicija je u startu bila oko 50 posto skuplja u odnosu na radijatore. No računi za grijanje od početka su nam puno niži”, govori Danijel.

Što se tiče nedostataka podnog grijanja, ističe sporo zagrijavanje.

“Sada u listopadu, kada su dnevne temperature između 15 i 20 stupnjeva, a noću ispod 10, kuća nam se relativno brzo zagrije. Ali zimi, kad negdje odemo na duže i smanjimo temperaturu na 18 ili 19 stupnjeva, da bi poslije kad se vratimo temperatura u prostoriji bila 23 ili 24, treba skoro cijeli dan da se do toga podigne. No kad se podigne, lako se održava”, kaže.

“Taman ugodno toplo, kako treba”

Ističe još jedan, ne toliko velik, ali praktični nedostatak.

“Zbog podnog grijanja u kući nemamo radijatore, čak ni električne pa nakon tuširanja ručnici dugo ostaju vlažni. Nemamo ih na čemu brzo osušiti.”

Kaže da uz podno grijanje nije poželjno imati tepihe u prostorijama, barem ne one deblje jer blokiraju toplinu.

“Kad na termostatu postavimo da u kući bude 23 stupnja, ispod poda se zagrije na 25 ili 26 stupnjeva. A kad isključimo grijanje i hodamo po parketima, toplina se ne osjeti pod nogama, ali nije ni hladno. Taman je ugodno kako treba biti”, kazao nam je Danijel iz Osijeka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!