Ako ste u posljednje vrijeme dobili poziv matične banke da se javite radi ažuriranja podataka, razlog je primjena Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma, koji je u primjeni od 2019., a moraju ga provoditi i banke.
Provjeravaju sve veće gotovinske transakcije kako bi otkrile sumnjive slučajeve i osobe. Zato, unatoč digitalizaciji, i po nekoliko puta zovu građane da se jave u poslovnice, što je mnogima problem. Poziv da se jave u banku radi ažuriranja osobnih podataka dobio je nemali broj građana, piše HRT.
Banke su dužne ažurirati podatke svojih klijenata
Banke su dužne ažurirati podatke svojih klijenata. Prema Zakonu o sprječavanju pranja novca i financiranju terorizma sve gotovinske i sumnjive transakcije moraju prijaviti Uredu za sprječavanje pranja novca.
“Naš cilj kao, kao i cilj svih drugih u ovom sustavu je da se o nemogući korištenje imovinske koristi koja je stečena kaznenim djelom bilo kroz počinjenje tih kreditnih kaznenih djela ili kroz pranje novca”, govori voditelj Ureda za sprječavanje pranja novca Ante Biluš.
“Ako su transakcije iznad 105 tisuća kuna bilo jednokratno ili povezano banka je obvezna provesti dubinsku analizu, to ne znači i automatsku prijavu Uredu za sprečavanje novca i upravo zato apeliramo na građane da surađuju s bankama jer to je zakonska obveza i na korist cijelog društva što vidimo u posljednjim dogdjanjima, ističe savjetnik za odnose s javnošću iz Hrvatske udruge banaka Ivan Hrvoje Maljković.
Uz ispitivanje o transakcijama, čak i kreditu koji je odobren u istoj banci, većina klijenata (u vremenu digitalizacije) bankama najviše zamjera to što i dalje inzistiraju na dolasku u poslovnicu.
“U odnosu na način provođenja obvezne mjere ažuriranja podataka, u skladu sa Zakonom, postoji više mogućih načina, koji ne zahtijevaju nužno fizički dolazak u poslovnicu banke. Zakonom je ostavljena mogućnost bankama da odrede način na koji će ažurirati podatke o strankama”, ističu u odgovoru iz HNB-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!