N1 je iz upućenih izvoda doznao da je među uhićenima u najnovijoj aferi s europskim novcem i Miljenko Pivac, bivši član uprave Mesne industrije Pivac. Njega je EPPO počeo istraživati još proljetos kada je iz tvrtke izuzeta dokumentacija koja se ticala troškova za dobrobit svinja.
Sada je i uhićen jer je od ožujka 2018. do lipnja 2023. kolegama iz uprave i nadzornog odbora podnio više podnijeli su više zahtjeva za financiranjem u ukupnom iznosu od preko devet milijuna eura. Radilo se o novcu iz hrvatskog Programa ruralnog razvoja za razdoblje 2014 – 2020, konkretno, za poboljšanje dobrobiti životinja u svinjogojstvu.
Kako se muljalo s potporama?
EPPO navodi da se potporom sufinanciranom sredstvima Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR) (85%) i državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) nadoknađuju korisnicima izgubljeni prihod i dodatni troškovi nastali ispunjavanjem obveza koje nadilaze standardne zakonske uvjete u uzgoju i tovu svinja. Osumnjičeni čelni ljudi Mesne industrije Pivac znali su, prema tvrdnjama EPPO-a da njihova tvrtka ne ispunjava te uvjete, ali su ipak podnijeli krivotvorene prijave za gospodarstva svojih kooperanata.
Tijekom godina, s ciljem lažnog prikazivanja da tvrtka ispunjava tražene uvjete, pet voditelja i kontrolora odjela kooperacije tvrtke sačinjavalo je, sumnja EPPO, dokumentaciju u kojoj su neistinito prikazivali da kooperanti društva primjenjuju propisane obveze iz navedene Mjere u uzgoju i držanju svinja za tov, pa da stoga društvo ispunjava tražene uvjete za dodjelu potpore.
Htjeli više nego su dobili
Od ukupno traženih preko devet milijuna eura, tvrtki je isplaćeno više od 5,4 milijuna eura subvencija Unije. Naime, kada je utvrdila nepravilnosti u postupanju tvrtke, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju uskratila je plaćanje tražene potpore za 2022. godinu u iznosu od 3,6 milijuna eura, te je izdala nalog za vraćanje dijela nezakonito primljenih sredstava, što je rezultiralo vraćanjem približno 1,5 milijuna eura, priopćio je EPPO.
Inače, to je još u lipnju ove godine Agencija potvrdila za N1.
“Nakon što su predstavnici Agencije tijekom 2022. obavili provjere na terenu, Vajdi je naloženo da vrati oko milijun i pol eura za 2019., 2020. i 2021. godinu. Za 2022. nije isplaćena potpora ovom korisniku”, potvrdili su nam iz Agencije.
Kako su otkrili malverzacije?
Objasnili su nam i kako su na terenu otkrili muljaže.
“Administrativne kontrole provode se na 100-postotnom uzorku, na svim jedinstvenim zahtjevima prije odobrenja i isplate potpora korisnicima. kažu iz Agencije za plaćanja. Provjere se provode na uzorku od najmanje pet posto gospodarstava po svakoj prijavljenoj mjeri, a ako se kontrolom na terenu utvrde nesukladnosti iznad utvrđenog minimuma, uzorak kontrole se primjereno povećava”, rekli su za N1.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare