N1 doznaje: Golema odšteta obitelji mlade Austrijanke koju je gliser pregazio pred Malinskom

Crna kronika 26. kol 202417:07 1 komentar
Goran Kovacic/PIXSELL/Ilustracija

Visoki trgovački sud RH donio je pravomoćnu presudu kojom je tvrtki i vozač glisera moraju platiti golemu odštetu obitelji mlade Austrijanke koja je prije točno pet godina poginula dok je ronila u moru pred Malinskom na otoku Krku.

Potvrdio je to za N1 odvjetnik Ivan Primorac koji je u dugotrajnom sudskom procesu zastupao obitelj stradale 20-goidšnjakinje Verene Heinz.

Kako je došlo do nesreće?

Djevojku koja je ronila u društvu oca teško je ozlijedio gliser, a ozljedama je podlegla par sati kasnije u Kliničkom bolničkom centru u Rijeci.

Slučaj su od početka pratile brojne kontroverze, no sada je pravomoćnom presudom utvrđena odgovornost tvrtke Oto-nautika u čijem je vlasništvu bio gliser, te Dine Dokoze Nikpalja koji je upravljao plovilom.

Tvrtka i njezin zaposlenik moraju obitelji Verene Heinz platiti 202 tisuće eura odštete. Odgovornost tvrtke u čijem je vlasništvu brodica utvrđena je na osnovu Pomorskog zakonika. Naime, vozač glisera nije usporio vožnju iako je ušao u zonu u kojoj su se nalazili kupači. U jednom trenutku elisa njegovog glisera zahvatila je Verenu, koja je pred Malinskom ronila u društvu oca.

Dugotrajan proces

Obitelj i prijatelji stradale djevojke imali su niz zamjerki – od sporosti spašavanja do stanja u riječkoj bolnici, te sumnji u zataškavanje odgovornosti. U više navrata Verenin otac Dieter Heinz javno je ukazivao na niz propusta u istrazi. I dok je ova presuda pravomoćna, Dokoza Nikpalj tek je u travnju ove godine nepravomoćno osuđen na godinu i pol zatvora zbog izazivanja tragične pomorske nesreće.

Dieteru Heinzu dosuđeno je 87.597,05 eura odštete. Majka stradale djevojke dobit će 53.089,12 eura. Braća i sestra nesretne 20-godišnjakinje prema ovoj presudi dobit će po 14.931,32 eura odštete.

Ništa doduše ovoj austrijskoj obitelji neće vratiti kćer i sestru, djevojku koja je, kako je rekao njezin otac nakon tragedije, naučila roniti prije nego hodati.

Zaljubljenici u ronjenje

Cijela obitelj bavila se istraživanjem morskih dubina, a Dieter Heinz je od trenutka nesreće tvrdio kako mu je glavni cilj podići svijest o opasnostima na moru, da se nikome više ne dogodi ovakva strahota. Nekoliko puta vraćao se na Krk gledajući mjesto tragedije i pitajući se jesu li on i Verena negdje pogriješili. Svaki put, tvrdi, zaključio bi da je pogriješio upravo vozač glisera.

Odgovornost tvrtke je utvrđena budući da je u nesreći sudjelovao njezin gliser. Izvjesno je da je do tragedije došlo jer vozač nije usporio vožnju prema pomorskim pravilima, te nije uspio na vrijeme uočiti Verenu i njezinog oca koji su ronili označeni crvenom plutačom. Kretali su se prema obali gdje je bilo još puno ljudi. U idućem trenutku gliser je naletio na djevojku nanijevši joj smrtonosne ozljede.

Naknadno je obitelj doznala i da gliser nije imao plovidbenu dozvolu jer na njemu nije bio obavljen redoviti godišnji pregled. Dozvola je istekla godinu ranije, a tek dan nakon nesreće ponovno je poslan na servis. U trenutku udesa nije ni smio biti u pomorskom prometu.

Odvjetnik obitelji: Očekivana presuda

“Vlasnik glisera je odgovoran jer je smrt Verene Heinz nastupila opasnom i nedopuštenom radnjom vozača upravo te brodice”, naveli su u tužbi članovi Verenine obitelji.

“Očekivali smo ovakvu presudu u ovom predmetu, a žrtvama je dosuđena odšteta koju su i tražili”, istaknuo je odvjetnik Primorac.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare