Kako se zaštititi? Dvije Hrvatice pale na internetsku prevaru, evo kako to prepoznati

Crna kronika 06. pro 202320:13 0 komentara
Daniel Beckemeier / Alamy / Alamy / Profimedia

U posljednje vrijeme Policijska uprava zadarska evidentira češće internetske prijevare u kojima počinitelji koriste lažne web stranice prodavača ili pružatelja posredničkih, poštanskih i dostavnih usluga. Stoga su građanima poslali posebno upozorenje i savjete kako se sačuvati od takvih prevara.

U utorak su dvije hrvatske državljanke policiji prijavile kako su oštećene računalnom prijevarom. U jednom slučaju je ženska osoba otvorila lažnu elektroničku poštu navodne dostavne službe gdje je upisala svoje bankovne podatke, a u drugom slučaju je oštećena prilikom komunikacije preko društvenih mreža nepoznatoj osobi uplatila novčani iznos nakon čega je daljnja komunikacija prekinuta.

Evo što kažu:

“Naime, svakim danom sve češće i više komuniciramo preko modernih tehnologija, na internetu plaćamo račune, naručujemo odjeću te radimo i zabavljamo se. Uz sve navedene prednosti, online svijet donosi i određene opasnosti. Danas kriminalci imaju još više mogućnosti za različite prijevare putem interneta, u kojem su žrtve trgovci i potrošači, svi oni koji kupuju- prodaju.

Pa prema tome kako se pripremiti i zaštiti od prijevara koje vrebaju u virtualnom svijetu?

Kako bi lakše prepoznali prijevare i da ne postanete iduća žrtva, bitno je prepoznati glavne indikatore prijevare:

– slanje poveznice(linka) koji naizgled vodi na stranice trgovačkih društava koje se bave poštanskim i dostavnim uslugama s objašnjenjem kako se treba registrirati i unijeti osobne podatke,

– lažni/kopirani izgled web stranice trgovačkih društava, lako prepoznatljiv po brojnim pravopisnim i gramatičkim greškama hrvatskog jezika, u kombinaciji sa stranim jezicima, (najčešće se koriste internet prevoditelji),

– jedan od indikatora je i zahtjev za unosom podataka s debitne/kreditne kartice (broj kartice te posebice tzv. sigurnosni CVC/CVV troznamenkasti broj s poleđine kartice),

– zahtjev za pristup internet bankarstvu (unos broja tokena, OTP iz tokena i APPLI2/MAC iz tokena),

– također jedan od indikatora koji se pojavljuje u posljednje vrijeme se odnosi na poruke/ponude za kupovinu putem web stranice oglasno-prodajnih portala koje potencijalni prodavatelj zaprima na svoj mobilni telefon (kroz aplikacije za komunikaciju) pri čemu su zabilježene poruke s pozivnih brojeva drugih zemalja, ali i brojevi hrvatskih mreža.

PuU zadarska

S ciljem snažne zaštite od internetskih prijevara te sigurnog korištenja društvenih mreža, kupovine poklona, rada i zabave, donosimo vam i korisne savjete:

– osnovni preventivni savjet građanima je da prilikom prodaje ne koriste i ne daju niti jedan od gore navedenih podataka,

– jedino što se bez opasnosti od zlouporabe može koristiti i poslati potencijalnom kupcu jest ime i prezime te broj bankovnog računa (tzv. IBAN broj).

Više o internetskim prijevarama i kako se zaštititi možete pročitati ovdje i ovdje.

Pratite pouzdane izvore i koristite internet sigurno i odgovorno. Ako postanete žrtva računalnog kaznenog djela, prijavite to policiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!