Dobili smo uvid u recentnu odluku Ustavnog suda koji je još jednom utvrdio neprimjerenu dugotrajnost sudskog postupka zbog čega će akter ovog slučaja dobiti pozamašnu odštetu.
Od 1996. godine stanar iz Zagreba spori se s državom jer ga je visokopozicionirani djelatnik MORH-a početkom 1993. izbacio na ulicu. Ovaj nevjerojatan sudski postupak izvučen je ponovno u fokus javnost jer je Ustavni sud u svojoj recentnoj presudi utvrdio da je stanaru povrijeđeno pravo na suđenje u razumnom roku.
Dosuđena mu je i naknada štete zbog sporosti suđenja u iznosu od 5.400 eura. Osim toga Općinski građanski sud u Zagrebu dobio je rok od šest mjeseci da okonča proces. Prema podacima u ePredmetu nastavak je zakazan za početak veljače ove godine.
Evo što je utvrdio Ustavni sud
Ustavni sud je u svojoj presudi rekonstruirao što se sve događalo u ovom maratonskom procesu, te izračunao da je do trenutka odlučivanja o ustavnoj tužbi trajao ukupno dvadeset i sedam (27) godina, devet (9) mjeseci i šest (6) dana.
Iako je slučaj, po mišljenju ustavnih sudaca, doista složen ipak se otegnuo nerazumno dugo. Sada je Općinski građanski sud u Zagrebu dobio nalog da ga okonča u roku od najviše šest mjeseci, a nakon što presuda bude donijeta predsjednica suda mora u roku od osam dana obavijestiti o tome Ustavni sud.
Kronologija maratonskog procesa
Slučaj počinje još 22. rujna 1991. kada je ovaj stanar nekretninu u kojoj je do tada živio zamijenio s drugim stanom na adresi u Novom Zagrebu. Bilo je to napeto vrijeme s početka rata, ali i pokušaja da se riješe pitanja nekadašnjeg društvenog vlasništva i stanarskih prava iz bivše države.
U novi stan uselio je 21. listopada 1991. da bi 4. veljače 1993. u njega nasilno i bespravno provalio djelatnik MORH-a. On je, ispostavit će se kasnije rješenjem MORH-a taj stan dobio na privremeno korištenje.
Međutim, kako su unutra već bili drugi stanari provalio je bravu na ulaznim vratima, napao stanara, zlostavljao njegove kćeri, te prijetio ostalim članovima obitelji vatrenim oružjem.
Nasilno izbacivanje obitelji iz stana
“Izbacio nas je iz stana s većinom naših stvari, dok je dio zadržao”, naveo je u tužbi stanar. Tužio je i djelatnika MORH-a i državu za štetu koja mu je nastala, tražeći 20 tisuća eura s kamatama od perioda kada je izbačen.
Uslijedila su sudska ročišta, vještačenja, očevid na mjestu događaja u Novom Zagrebu, nekoliko prvostupanjskih presuda, pa čak i jedna pravomoćna koju je Ustavni sud RH u prosincu 2018. ukinuo. Zbog dugotrajnosti suđenja već su mu isplaćivane i odštete, ali nakon svega konačna odluka još nije donijeta.
Što će na kraju biti presuđeno?
On smatra da je bespravno izbačen iz stana u Novom Zagrebu, dok je Općinski građanski sud u Zagrebu u posljednjoj presudi zauzeo stav da si je sam kriv za ono što ga je snašlo, odnosno da odgovornosti Republike Hrvatske i djelatnika MORH-a nema.
Sud je zaključio kako se stanar sam doveo u problem jer je 1991. zamijenio stan te je izazvao zbrku koja je dvije godine kulminirala.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare