Ovom čovjeku plaćamo odštetu jer mu suđenje traje već 19 godina. I još nije gotovo

Crna kronika 26. ožu 202422:30 0 komentara
Ilustracija/ Pixabay/Ustavni sud

Visoki kazneni sud dobio je rok od šest mjeseci da donese odluku u ovom slučaju. Odluku je donio Ustavni sud RH nakon što je Miro Stolić podnio ustavnu tužbu.

Miro Stolić bio je direktor Novog Salonita kada je prije 19 godina završio u optužnici splitskog tužiteljstva. Teretilo ga se da je zajedno s odbjeglim šefom Salonita Jozom Ćurkovićem oštetio tu tvrtku i državni proračun za oko sto milijuna kuna. Ništa mu na kraju nije dokazano, već je u prosincu 2022. nepravomoćno oslobođen krivnje. Slučaj još uvijek, zbog žalbi stoji na Visokom kaznenom sudu RH. Dakle, ni nakon 19 godina Stolić nije dočekao pravomoćni sudski epilog.

Odšteta zbog dugog procesa

Zato mu sada stiže 4.590 eura odštete koju mu država mora platiti jer mu je povrijeđeno ustavno pravo na suđenje u razumnom roku. Osim toga, Ustavni sud dao je i nalog predsjedniku Visokog kaznenog suda RH da ovaj slučaj riješi u roku od šest mjeseci.

Inače, presudom kojom je Stolić oslobođen, Ćurković je nepravomoćno proglašen krivim i kažnjen s tri godine zatvora. Šteta je doduše pala sa sto milijuna na nešto manje od milijun kuna. Još dvojica okrivljenih kažnjeni su u tom slučaju, dok ih je ukupno šestero oslobođeno.

Naime, optužnicu je tužiteljstvo podiglo 2005. protiv devet okrivljenika. Nekoliko mjeseci kasnije na optužnicu su uloženi prigovori, nakon kojih ju je Županijski sud u Splitu vratio tužiteljstvu na doradu.

Kronologija maratonskog suđenja

Početkom veljače 2006. optužnica je potvrđena ali rasprava nije zakazana. Stolić u travnju 2007. požurnicom traži zakazivanje rasprave. Do toga ne dolazi jer je Ćurković uspio pobjeći iz Hrvatske, te nije više bio dostupan domaćem pravosuđu. U studenom 2009. sud i službeno odlučuje da nema uvjeta za suđenje jer je Ćurković u bijegu.

On je doduše 2008. bio uhićen u zračnoj luci u Sarajevu, po međunarodnoj tjeralici koju je za njim podiglo hrvatsko pravosuđe. No, budući da je je imao i državljanstvo BiH, pušten je već idućeg dana. U Hercegovini se, bavi turizmom.

Stolić u takvoj situaciji traži da se Ćurkoviću sudi u odsutnosti, samo kako bi se postupak pomaknuo s mrtve točke, ali sud taj prijedlog odbija.

Zašto se sve toliko oteglo?

Početkom 2010. Stolić se žali, Vrhovni sud RH žalbu prihvaća i u siječnju 2011. suđenje konačno počinje.

Uslijedila su brojna sudska ročišta ali i brojni prekidi – jednom zbog operacije na koju je morao jedan od okrivljenika, zatim zbog nadopunjavanja financijsko-knjigovodstvenog vještačenja, pa onda zbog bolesti drugih dvoje okrivljenika, pa zbog bolesti sutkinje, spriječenosti odvjetnika…

U svibnju 2022. državno odvjetništvo mijenja optužnicu, a u rujnu iste godine ju još malo uređuje. U međuvremenu se razbolijeva još jedna okrivljena.

Do presude je prošlo 17 godina

Miro Stolić u listopadu 2022. odlučuje podnijeti zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku. Tužiteljstvo u studenom opet popravlja optužnicu, nakon čega sud nalaze dopunu financijsko-knjigovodstvenog vještačenja.

Konačno je u prosincu 2022. objavljena nepravomoćna presuda. Kako je većina okrivljenika oslobođena tužiteljstvo ulaže žalbu, na što dobiva odgovore svih okrivljenih. Od srpnja 2023. predmet stoji na Visokom kaznenom sudu. Hoće li biti riješen u idućih šest mjeseci ili će Stolić ponovno dočekati novu odštetu.

On je nakon nepravomoćne oslobađajuće presude u ovom slučaju medijima samo kratko poručio da se njegovo ime nije trebalo ni nalaziti na popisu optuženika.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!