U posljednji čas spriječeno da u Dom zdravlja uđe proizvod sa sastojkom zabranjenim u EU

Crna kronika 27. ožu 202406:47 0 komentara
Ilustracija/Pixabay

Doznali smo detalje skandala u kojem je otkriveno kako je među djelatnicima zdravstvene ustanove u Hrvatskoj umalo završio sastojak koji je zabranjen u Europskoj uniji. Riječ je o slučaju iz Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije koji je lani za svoje djelatnike odlučio nabaviti sredstva za čišćenje i osobnu higijenu. Sporni sastojak otkriven je u zaštitnoj kremi. Sada se o svemu oglasila Državna komisija za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM).

Utvrđeno je da je došlo do dva ozbiljna propusta u natječaju koji je zbog toga na kraju poništen. Naime, tvrtka koju je Dom zdravlja odabrao u natječajnoj dokumentaciji navela je, kako je utvrdio DKOM, uvoznika zaštitne krene za Hrvatsku umjesto proizvođača, inače slovensku tvrtku. Osim toga, otkriveno je da se u kremi nalazi sastojak koji je na razini EU zabranjen.

Natječaj je bio otvoren krajem prošle godine, a kriterij odabira bila je ekonomski najpovoljnija ponuda. Cijena je nosila 90 bodova, a kvaliteta proizvoda 10 bodova.

Kako je tekao odabir?

Na natječaj stižu tri ponude od kojih uprava Doma zdravlja odabire najpovoljniju. Međutim, par dana kasnije na tu odluku stiže žalba iz firme koja se također natjecala za ovaj ugovor. U žalbi navode da je u troškovnicima “Kreme za ruke” navedeno ime tvrtke koja kremu uvozi u Hrvatsku, umjesto imena tvrtke koja ju proizvodi.

Inače, prema natječajnoj dokumentaciji Dom zdravlja je tražio zaštitnu krema od prirodnih sastojaka, a u žalbi je stajalo da je riječ o kremi koja ne odgovara tom zahtjevu. Na kraju se ispostavilo da čak sadrži zabranjeni sastojak.

Sastojak zabranjen u EU

“U svom sastavu proizvod sadrži spoj BMHCA Butylphenyl Methylpropional koji je zabranjen u zemljama članicama EU”, upozoreno je u žalbi uz koju je priloženo i mišljenje Znanstvenog odbor za sigurnost potrošača (SCCS) da “BMHCA nije siguran za upotrebu kao mirisni sastojak u kozmetičkim proizvodima koji se ostavljaju na koži i ispiru”.

Zbog tih navoda iz žalbe pokrenut je postupak pred DKOM-om, te je natječaj na kraju srušen.

Odgovor iz Doma zdravlja

Predstavnici Doma zdravlja Splitsko-dalmatinske županije uvjeravali su u odgovoru na žalbu da ime dobavljača nije bitno za sam natječaj. Prema njihovom mišljenju ono je važno samo za eventualne buduće narudžbe.

“Ono nije od utjecaja na valjanost ponude odabranog ponuditelja iz razloga što je iz samog kataloga odabranog ponuditelja, kao i troškovnika s tehničkom specifikacijom razvidno koji proizvod se nudi, te da zadovoljava minimalne tražene karakteristike i potrebe naručitelja.

Nismo specificirali da krema mora biti izrađena od 100 posto prirodnih sastojaka jer bi nam to bilo teško utvrditi s obzirom na stručne izraze navedene u sastavu kozmetičkih proizvoda”, dio je odgovora Dome zdravlja.

Krema s ekstraktom aloe vere

Naveli su zatim da krema koju su naručili sadrži ekstrakt aloe vere, što je prirodna sirovina, te glicerin koji na kožu djeluje umirujuće i smanjuje kožne iritacije i oštećenja. Zato su, tvrde, zaključili da će zadovoljiti tražene potrebe.

I tvrtka koja je na natječaju pobijedila uvjeravala je DKOM da je s kremom sve OK. Prema njihovim riječima nije bilo bitno što nisu napisali ime proizvođača već uvoznika za Hrvatsku.

Prema DKOM-u to je ipak bilo pogrešno. Za DKOM nije prihvatljivo ni to što je krema koja je odabrana sadržavala zabranjeni sastojak, dok krema koja je navedena u natječajnoj dokumentaciji, taj sastojak ne sadrži.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!