U velikoj međunarodnoj akciji Europola uhićen Hrvat, prevario ljude za milijune

Crna kronika 20. lis 202216:20 0 komentara
Europol
Jerry Lampen / ANP / AFP

Europol je objavio rezultate velike akcije koja je za posljedicu imala uhićenje 50-godišnjaka za kojeg se vjeruje da je Hrvat.

Prevarant uhićen 6. listopada na Tenerifima u Španjolskoj, kao rezultat složene istrage koja uključuje četiri zemlje. Vjeruje se da je osumnjičenik 50-godišnji hrvatski državljanin koji vodio opsežnu, višeslojnu shemu prijevare ulaganja kojom je iz nesuđenih ulagača izvukao najmanje 5 milijuna eura. Do sada je identificirano preko 70 njemačkih žrtava, javlja Dnevnik.hr.

Ovo uhićenje uslijedilo je nakon složene istrage koju je u prosincu 2019. pokrenula njemačka policijska uprava u Ludwigsburgu uz potporu Europskog centra za financijski i gospodarski kriminal Europola.

U okviru ove akcije osim uhićenja osobe koju Europol smatra visokovrijednom metom zbog svoje umiješanosti u brojne slučajeve visokog profila diljem Europe, izvršeno je i 37 pretraga nekretnina u Njemačkoj (18), Nizozemskoj (12), Španjolskoj (4) i Mađarskoj (3).

Istraga je otkrila da se ovaj kriminalac predstavljao kao zaposlenik prave investicijske tvrtke sa sjedištem u Ženevi i time došao do nesuđenih žrtava kako bi ih uvjerio da odvoje svoju ušteđevinu, obećavajući unosne investicijske tvrtke.

Kako bi stvorio osjećaj legitimnosti, prevarant je napravio lažnu mrežnu stranicu koja je izgledala gotovo identično mrežnoj stranici prave tvrtke. Investicijski dokumenti za koje se činilo da su ih izradile prepoznatljive banke i osiguravajuća društva također su davani potencijalnim žrtvama s namjerom da ih se prevari.

Investitorima je naloženo da pošalju sredstva bankovnom doznakom na bankovne račune koje je kontrolirao kriminalac. Nakon što bi plaćanja bila izvršena, prevarant bi nestao s novcem, premještajući ukradena sredstva iz jedne jurisdikcije u drugu kako bi prikrio njihovo nezakonito podrijetlo.

U istrazi su sudjelovali organi iz Njemačke, Nizozemske, Španjolske i Mađarske.

Kako se zaštititi?

Europol je potencijalnim ulagačima poslao sljedeće smjernice:

Ne oslanjajte se na neželjeni marketinški materijal/pozive/e-poruke ili izravan kontakt na društvenim mrežama: pretražite naziv tvrtke na internetu i provjerite podatke za kontakt izravno s financijskom institucijom ili tvrtkom.

Usporedite i potvrdite web-mjesta: Provjerite pravopisne pogreške na web-mjestu, potpuni naziv web-mjesta (URL) i adresu e-pošte. Također, mnoga tijela za zaštitu potrošača i nadzor financijskog tržišta objavljuju popise zloupotrijebljenih web stranica i upozorenja na aktualne prijevare.

Izbjegavajte neuobičajene načine plaćanja: budite oprezni ako dobijete uputu da pošaljete sredstva bankovnim prijenosom na off-shore lokaciju ili ako dobijete uputu da platite kriptovalutom ili nekim drugim neuobičajenim načinom plaćanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!