Zaplijenjeno 1,2 tone staklenih jegulja vrijednih oko dva milijuna eura

Europol

Operacija Jezero VI vodila se od studenog 2021. do lipnja 2022.. U njoj su sudjelovale 24 zemlje, te Europol, OLAF, EFCA i Europska komisija, a rezultat toga na koncu je bilo 27.701 kontrola koje su dovele do uhićenja 49 osoba i zaplijene 1255 kilograma staklenih jegulja, čija je ukupna vrijednost procijenjena na oko 1,9 milijuna eura.

Cilj operacije Jezero VI bilo je razotkrivanje kriminalnih skupina koje se bave krijumčarenjem staklenih jegulja, koje su zaštićena i ugrožena vrsta diljem svijeta. Riječ je o izrazito lukrativnom poslu, jer se procjenjuje da su u samo nekoliko godina kriminalne skupine koje se time bave na tom poslu zaradile oko tri milijarde eura. Inače, ovakve akcije mogle bi tu zaštićenu vrstu spasiti od potpunog nestanka jer se populacija europskih jegulja (Anguilla anguilla), kažu u Europolu, smanjila za 90 posto, piše Večernji list.

S obzirom na ogroman novac koji se na trgovini tom zaštićenom vrstom zarađuje ovakve su akcije, kažu u Europolu, uspješne jer podaci pokazuju da su te akcije od 2016., kada je Operacija Jezero pokrenuta, dovele do 50 postotnog pada kriminalnih aktivnosti povezanih s krijumčarenjem jegulja. Od tada do danas uhićeno je više od 500 osoba, dok je zaplijenjeno 18 tona staklenih jegulja, koje su nakon toga vraćena u svoja prirodna staništa.

Zanimljivo je i da je pandemija COVIDA 19 zaslužna za ometanje kriminalnih grupa koje se bave ovom vrstom krijumčarenja. Naime, zbog pandemije je gotovo dvije godine bio otežan putnički, pogotovo avionski prijevoz, a staklene jegulje se najčešće krijumčare u avionskoj prtljazi. Za taj “posao” se kao i za prenošenje droge koriste ljudske “mule”, a krijumčari su osmislili sofisticirani način koji omogućuje jeguljama da prežive 48 sati. Istražitelji su identificirali nekoliko kriminalnih skupina koje su se specijalizirale za ovaj posao te za krijumčarenje jegulja iz Europe u Aziju.

U tim kriminalnim skupinama, Europljani su zaduženi za ilegalno izlovljavanje jegulja, dok su Azijati zaduženi za transport jegulja u matične zemlje diljem Azije. U ponekim situacijama otkriveno je da su se staklene jegulje kupovale i preko posrednika dok je u drugim slučajevima utvrđeno da su legalno ulovljene staklene jegulje preprodaju na ilegalnim tržištima s tim da se prethodno prokrijumčare kroz carinu s pomoću lažnih deklaracija u kojima se opisuje da je riječ o nekim drugim proizvodima. Kad bi staklene jegulje konačno došle do Azije, dalje bi se uzgajale na ribljim farmama te zatim dalje preprodavali diljem svijeta.

Trgovina staklenim jeguljama, koje se u mnogim azijskim zemljama smatraju delikatesom, jedan je od najutjecajnijih oblika trgovine divljim životinjama diljem svijeta. Sumnja se da se iz zemalja EU godišnje može prokrijumčariti oko 100 tona staklenih jegulja, a kilogram se prodaje i za nekoliko tisuća eura po kilogramu. Inače tijekom 2019. u Hrvatskoj su bila uhićena dva korejska državljanina koja su kasnije i optužena zbog krijumčarenja 252.000 živih jedinki mlađi europske jegulje, teških ukupno 72 kilograma i vrijednih oko 450.000. Uhićeni su dok su s jeguljama pokušavali napustiti Hrvatsku, a kasnije su priznali krivnju te su se nagodili s USKOK-om. Bili su osuđeni na uvjetne kazne te plaćanje novčanih kazni.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.