Građani će uskoro imati uvid u sve troškove ministarstava, gradova i općina

Izvor: Tomislav Miletic/PIXSELL

Od veljače sljedeće godine, kada je krajnji rok, državne institucije, općine i gradovi, morat će na svojim stranicama objaviti sve troškove

Građani bi od veljače sljedeće godine trebali imati bolju kontrolu nad trošenjem novca javnih institucija i lokalnih jedinica jer je tada krajni rok do kojeg će one morati objaviti podatke o svim isplatama koje idu iz njihovih proračuna.

Još 2021. godine napravljene su izmjene Zakona o lokalnoj i područnoj samoupravi i Zakona o proračunu, kojim su regulirana ta pitanja, a sada je Ministarstvo financija i Naputkom, koji je objavljen početkom prošlog mjeseca, detaljnije pojasnilo koji točno podaci i u kojim rokovima se trebaju objavljivati.

Neke lokalne jedinice i do sada su objavljivale račune

S obzirom da se – sudeći po nizu dosadašnjih afera – javni novac prečesto zloupotrebljava, mogućnost da javnost ima uvid u sve račune trebala bi pripomoći smanjenju korupcije i kriminala. Moći će se kontrolirati je li neka usluga preplaćena i na što je uopće nužno trošiti a na što nije.

Dio lokalnih jedinica – općina i gradova – već je ranije počeo objavljivati podatke o isplatama. Pionir u tome bio je Grad Bjelovar, iz kojeg je cijela priča o transparentnosti trošenja javnog novca i krenula.

Kazne za neobjavu i do 6500 eura

Kasnije su pregled troškova uvele i neke druge općine i gradovi, ali je ta obveza proširena na sve – od ministarstava, raznih agencija, javnih poduzeća koja dobivaju novac iz proračuna itd. Zakonom o proračunu predviđene su i kazne za odgovorne osobe koje ne objave podatke te one iznose od oko 1300 do 6500 eura.

Podaci će se morati objavljivati do 20. u mjesecu, za prethodni mjesec, na službenim internetskim stranicama institucije. Ako organizacija nema internetsku stranicu, onda će podaci biti objavljeni na stranicama nadležnog ministarstva.

Jedan od “popularnijih” načina zlouporabe javnog novca su namješteni natječaji. U javnosti je bilo toliko primjera, da svatko od nas zna prepoznati namješteni natječaj. obično se radi o vrlo preciznim specifikacijama nekog proizvoda ili usluge koja se nabavlja. Na primjer, kod nabave automobila upućeniji prema specifikacijama mogu prepoznati o kojem modelu se radi.

Fakultet kupuje jahte, a načelnik pegla karticu u bordelu

Bilo je i potpuno bizarnih primjera rasipanja javnog novca, poput plaćanja vrlo privatnih troškova, poput zabava po austrijskim bordelima službenom karticom općine, čime nas je iznenadio načelnik općine Murter.

Portal Telegram već mjesecima izvještava o prilično egzotičnim troškovima vodstava dvaju zagrebačkih fakulteta. Tako smo doznali da je bivša dekanica Prehrambeno-biotehnološkog fakulteta trošila novac na Chanel parfeme, Hugo Boss odjeću i slične stvari. Neki od troškova napravljeni su i u duty free shopu na Baliju.

Također, dekan Geodetskog fakulteta Almin Đapo i još neki suradnici i službeno su osumnjičeni za malverzacije od nekoliko milijuna eura. Već ranije u javnost su došle informacije o sumnjivoj kupovini jahte koja je trebala služiti za potrebe istraživanja, kao i o privatnom korištenju službenih automobila koji su kupljeni novcem iz EU fondova.

Ovakve stvari u javnost su uglavnom dolazile od “zviždača”, osoba iz sustava koje imaju pristup dokumentima. No, nakon što objava računa zaista postane obvezna, mnogo će se lakše kontrolirati gdje sve novac curi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.