Svjetska konferencija o klimi (COP29) prošle je godine prvi puta pozvala na napuštanje fosilnih goriva, ali još uvijek taj poziv nije stigao do svog cilja. Dok se to čeka, svjedočimo brojnim prirodnim katastrofama, poput poplava koje su poharale Europu, ali i dobar dio svijeta.
Bez prestanka korištenja nafte, ugljena i plina, nemoguće je zadržati globalno zagrijavanje unutar okvira Pariškog sporazuma. Više o toj temi su u emisiji Klimatska budućnost s Teom Blažević razgovarale Marija Pujo Tadić, predsjednica Međunarodnog Instituta za klimu i Višnja Grgasović iz Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije.
Bez obzira na znakove koje imamo posvuda, skeptici i dalje postoje pa negiraju klimatske promjene.
“Mislim da skepticizmu više nema mjesta jer sve ovo se događa pred našim očima, tiče se svih. Kad se govorilo o topljenju ledenjaka, to se moglo teško zamisliti pa je bilo lako povjerovati da se radi o urotama”, kazala je Grgasović.
Poplave u BiH otvorile su na ovim prostorima više rasprava na ovu temu jer bile su devastirajuće i ne pamte se.
“Stiglo je vrijeme kad se razmišlja unaprijed kako se nositi s takvim katastrofama. Prilagodba je jako važna jer priprema je uvijek pola posla”, izjavila je Pujo Tadić.
Ove godine Azerbajdžan će ugostiti COP29, a riječ je o zemlji koja se uvelike oslanja na fosilna goriva.
“Tako nešto nije lako organizirati jer dolazi oko 90.000 delegata, velik je to događaj i cilj mu je probuditi svijest. Smatram da je bitno uključiti zemlje koje izvoze fosilna goriva jer daju neka obećanja i neka samo dio ispune, na dobrom smo tragu. Također, tako nešto ih motivira okrenuti se obnovljivim izvorima energije”, istaknula je Pujo Tadić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!