Zbog složenih učinaka rasta razine mora zbilježeno je i prvo nestajanje jedne vrste. Riječ je o biljci koja je, prema znanstvenicima, bila zaista jedinstvena. Biljka "zvonac" nestala je iz američke divljine, a ista opasnost prijeti i drugim vrstama. Klimatska kriza jača stisak.
Kombinirani učinci rasta razine mora, rastućih plima i jakih olulja dovesli su populaciju divljeg kaktusa Key Largo do izumiranja na jednoj poznatoj lokaciji na kojoj ga se moglo naći – u Florida Keysu u SAD-u, navodi se u radu koji je objavljen u Journal of Botanical Research Instituta u Teksas.
“Ovo je samo jedan primjer onoga što se događa desecima vrsta i ljudi moraju shvatiti da, ako nešto ne poduzmemo, ovaj gubitak će se samo ubrzati”, rekao je George Gann, koautor studije i izvršni direktor i predsjednik Regionalnog konzervatorskog zavoda.
Stablo kaktusa Key Largo još uvijek postoji u dijelovima Kariba, uključujući Kubu, Portoriko i Bahame, ali su šanse da se ponovno prirodno nastani na Florida Keysu u osnovi “ravne nuli”, rekao je Gann.
Oko 150 jedinki postojalo je 2011. na plimnoj stijeni, na vrhu malog vapnenačkog izdanka među mnoštvom mangrova u državnom parku John Pennekamp Coral Reef. No do 2015. istraživači su primijetili da kaktus umire alarmantnom brzinom, što je posljedica jednokratnog napada životinja, ali i njegove lokacije na nizinskom Florida Keysu, od kojeg je većina bila samo 5 stopa iznad razine mora, prenosi CNN.
Stanište biljke bilo je preplavljeno slanom vodom od oluja i plime pogoršanih rastom razine mora. Kako zagađenje fosilnim gorivima zagrijava planet, ono također zagrijava i širi oceane i otapa ledene ploče i ledenjake, podižući razinu vode.
Razina mora oko Florida Keysa raste u prosjeku za 0,16 inča godišnje, ili nešto više od 8 inča od 1971. godine, izvijestili su istraživači.
“Previše soli samo je stresno okruženje za većinu biljaka”, rekao je za CNN James Lange, koautor studije i botaničar u Tropskom botaničkom vrtu Fairchild u Miamiju.
Biljke mogu tolerirati slanu morsku vodu nekoliko dana, ali kada se vremenski okvir produži na tjedne ili više od toga, “njihove strukture jednostavno nisu postavljene da se nose s tim jer više ne dobivaju slatku vodu – ne mogu hraniti svoja tijela. ”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare