Šef ureda Plenkovića: Idućih 10 godina uložit će se 4 mlrd eura u razvoj HŽ-a

Klimatske promjene 10. stu 202222:23 0 komentara
N1

Gost Newsnighta, u sklopu kojeg pratimo klimatsku konferenciju konferenciju u Egiptu COP27, bio je predstojnik ureda predsjednika Vlade Zvonimir Frka-Petešić.

Ovogodišnja klimatska konferencija COP27 održava se u egipatskom Sharm El Sheikhu. Ondje je uz prmeijera Andreja Plenkovića bio i predstojnik njegova ureda Zvonimir Frka-Petešić koji je u Newsnightu komentirao događanja i zaključke na konferenciji.

10.000 godina za nestanak CO2 iz atmosfere

“Situacija je sigurno drugačija i složenija nego u Glasgowu kad je fokus bio na obećanjima”, rekao je Zvonimir Frka-Petešić i dodao:

VEZANE VIJESTI

“Ove godine je fokus bio na provedbu tih ciljeva. Povećao se broj zemalja koje su si zadale klimatske ciljeve, a fokus je bio i na pomoći zemljama u razvoju koje su najpogođenije klimatskim promjenama iako manje emitiraju. Novost je posljedica ruske agresije na Ukrajinu, energetska kriza koja je promijenila geopolitičke okolnosti. Neovisno o tome bilo je važno nastaviti borbu protiv klimatskih promjena i zelenu tranziciju koja je važnija nego ikad. To su ciljevi koji se nadopunjuju. Zemlje koje prelaze na čišće oblike energije osiguravaju si energetsku neovisnost i cijenu koja ne ovisi o špekulacijama na tržištima, a s druge strane optornije su na ucjene.”

Na pitanje koliko je realno da ne prijeđemo granicu od 1,5 stupnja, Frka-Petešić objašnjava:

“Jako smo blizu granice od 1,5 stupnja globalnog zatopljenja. Ne govorimo o temperaturi i meteorološkim povećanjima, nego godišnjem prosjeku kad se uzimaju sva godišnja doba itd. Ako se taj prosjek poveća za 2,7 stupnja, to je jako kataklizmično za Zemlju i to treba spriječiti kroz politike za smanjenje emisije CO2. Globalno zatopljenje je proporcionalno ugljikovom dioksidu u atmosferi i da sutra ujutro cijela Zemlja prestane emitirati, trebat će 10.000 godina da nestane CO2 kojeg smo emitirali u atmosferu. Zato je važno da svi sudjeluju u tome.”

Ništa bez javnosti i građana

Dodatno naglašava da su ovakve konferencije važne jer podižu svijest o potrebi djelovanja, posebno jer ne postoji nadtijelo koje može prisiliti države na djelovanje, već one to rade dobrovoljno.

VEZANE VIJESTI

Ističe da nisu samo rat i energetska kriza ubrzale promjene: “Ubrzanje klimatskih promjena koje svi vidimo, Mediteran se zagrijao pet stupnja iznad prosječnih temperatura što je nevjerojatno, Jadran je dosegao rekordne temperature, imamo dvaput više požara… Hrvatska trpi godišnje u zadnjih 10 godina 0,5 posto BDP-a šteta od ekstremnih vremenskih pojava samo za poljoprivredu. Klimatske promjene su prisutne i imaju ekonomsku cijenu. To što svjedočimo ubrzanju klimatskih promjena je razlog više mobilizacije ne samo Vlada, nego je važno da se to među svima osvijesti. Bez javnosti i građana ne možemo smanjiti emisiju.”

Otkriva da Hrvatska emitira otprilike dvijetisućiti dio globalnih emisija: “Nismo veliki igrač, ali moramo dati svoj doprinos i prilagoditi se.”

“Mislim da postižemo dobre rezultate”, kaže Frka-Petešić: “RH je u odnosu na 1990. smanjila emisije za otprilike 25 posto. Neke zemlje poput Austrije su povećale emisiju. Povećali smo proizvodnju električne energije iz vjetra, udvostručili smo. Kroz Nacionalni plan oporavka treba se pojednostaviti administracija i prijelaz na obnovljive izvore energije. Hrvatska je sedma po potrošnji primarne energije iz obnovljivih izvora u EU. Uz Dansku smo na 31 posto.”

Premijer je najavio električne vlakove i dolinu vodika, a na pitanje koliko je sve to realno, Frka-Petešić odgovara: “Dekarbonizacija prometa je jako važna, četvrtina hrvatskih emisija je iz prometa. Vlak jako malo emitira. Hrvatska se nakon rata usredotočila na autoceste, luke, zračne luke i sad su na red došle željeznice. U narednih 10 godina uložit će se četiri milijarde eura u razvoj željeznice. U tijeku je natječaj za HŽ – dva električna vlaka s baterijskim pogonom koji će prevoziti između 150 i 300 putnika.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!