Služba za klimatske promjene: Ova godina je najtoplija u povijesti

Klimatske promjene 06. pro 202317:28 0 komentara
Pixabay / Ilustracija

Copernicus služba za klimatske promjene izvijestila je kako je 2023. godina najtoplija godina u zabilježenoj povijesti, a jesen od rujna do studenog 2023. najtoplija jesen zabilježena na globalnoj razini.

Studeni 2023. bio je najtopliji studeni zabilježen na globalnoj razini, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 14.22°C, 0.85°C iznad prosjeka za studeni 1991.-2020. i 0.32°C iznad temperature prethodnog najtoplijeg studenog 2020. godine prema Copernicus službi za klimatske promjene (C3S).

C3S/ECMWF

Borealna jesen od rujna do studenog 2023. bila je najtoplija zabilježena na globalnoj razini sa značajnom razlikom, s prosječnom temperaturom od 15.30°C, što je 0.88°C iznad prosjeka.

Prosječna europska temperatura od rujna do studenog bila je 10.96°C, što je 1.43°C iznad prosjeka. Time je borealna jesen 2023. postala druga najtoplija dosad zabilježena, samo 0.03°C hladnija od jeseni 2020.

C3S/ECMWF

“Najtoplija godina u zabilježenoj povijesti”

Prema Samanthi Burgess, zamjenici direktora Copernicus službe za klimatske promjene (C3S): “2023. je imala šest rekordnih mjeseci i dvije rekordne sezone. Izvanredne globalne temperature u studenom, uključujući dva dana toplija od 2ºC iznad predindustrijske razine, znače da je 2023. najtoplija godina u zabilježenoj povijesti.”

Nadalje, direktor C3S-a, Carlo Buontempo dodaje: „Sve dok koncentracije stakleničkih plinova rastu, ne možemo očekivati drugačije rezultate od onih koji su viđeni ove godine. Temperatura će i dalje rasti, a time i utjecaj toplinskih valova i suša. Postizanje neto nule što je prije moguće učinkovit je način upravljanja klimatskim rizicima.”

U studenom 2023. bilo je vlažnije od prosjeka u većem dijelu Europe: oluja Ciarán pogodila je mnoge regije, uključujući Italiju, donoseći obilne oborine i poplave.

Uvjeti sušniji od prosjeka utvrđeni su u nekoliko regija SAD-a, središnje i istočne Azije, kao i na većem dijelu izvantropske južne hemisfere, posebno izraženi u Južnoj Americi.

Oborine

Tijekom borealne jeseni 2023. oborine su bile iznad prosjeka u velikom geografskom pojasu diljem Europe, kao i nad Ujedinjenim kraljevstvom i Irskom, većim dijelom Skandinavije i Turske. Tijekom sezone nekoliko je oluja lokalno izazvalo obilne oborine i poplave.

U razdoblju od rujna do studenog 2023. bilo je suše od prosjeka u većem dijelu Sjeverne Amerike, u srednjoj i najistočnijoj Aziji, kao i u većem dijelu Australije, Južne Amerike i južne Afrike.

Izvantropska područja koja su vlažnija od prosjeka uključivala su područje sjeverozapadno od Kaspijskog jezera i dijelove Rusije, najistočniju Kinu, južni Brazil, Čile kao i Rog Afrike.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!