Na klimatskom summitu COP26 zemlje su se složile da će prihvatiti nesavršeni klimatski sporazum. Finalni sporazum je u specijalnoj emisiji Klimatske budućnosti iz Glasgowa komentirao William Watson Funderburk iz Klimatskog akcijskog rezervata.
“Mislim da sporazum ide daleko, ali ne dovoljno daleko. Ono što se mora dogoditi je da se osnaže mladi, žene da sudjeluju u odlučivanju o financijama. Dobro je što klimatsko financiranje u ovom sporuzmu, kao i nacionalni utvrđeni dopriosni, da su postorženi, no nedržavni akteri i privatne i javne korporacije, više žena i mladih moraju uključiti u izvršne odobore s pravom glasa”, rekao je Watson Funderburk.
Koje su glavne nesavršenosti u finalnom tekstu sporazuma?
“Ciljani su oni koji trenutno stvaraju najviše emisija, ali ne i oni koji su to činili kroz povijest, zemlje skupine G7, globalne supersile i Kina. Oni sve to čine, ali nisu uložili dodatne napore. Tu se radi o 100 bilijuna dolara koej treba ulažiti”, odgovorio je.
Indija je ublažila tekst o ugljenu, promijenivši formulaciji iz “postepeno ukidanje” u “postepeno smanjivanje emisija”.
“Ugljen smo trebali ukinuti još jučer”, kaže Watson Funderburk.
U sporazumu nema roka za ukidanje, odnosno smanjivanje ugljena?
“To se mora dogoditi do 2025. i točka. Neovisno o veličini ugovora treba uspostaviti fond za otkup tih ugovora, zato vlade neće napustiti ugljen. Nacije trebaju dobiti kompenzaciju za nastalu štetu. I odgovornost treba biti pošteno raspoređena”, istaknuo je Watson Funderburk.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!