Potražnja za naftom, plinom i ugljenom će prema projekcijama i dalje rasti do kraja ovog desetljeća, potencijalno stvarajući i višak fosilnih goriva, objavila je IEA u svom izvješću o svjetskoj energetskoj perspektivi.
”U povijesti energetike svjedočili smo dobu ugljena i dobu nafte”, rekao je izvršni direktor organizacije Fatih Birol.
”Sada se brzo krećemo prema dobu električne energije koja će u budućnosti definirati globalni energetski sustav sve više temeljen na čistim izvorima”, dodao je turski ekonomist i stručnjak za energiju.
Investira se dvostruko više nego u fosilna
U izvješću stoji da čisti izvori ”ulaze u energetski sustav razinom bez presedana”, pa je prošle godine dodano 560 gigavata energije iz obnovljivih izvora.
Svake godine u čistu energiju se investira gotovo dvije miljarde dolara, što je skoro dvostruko više nego na opskrbu fosilnim gorivima, tvrdi ta agencija sa sjedištem u Parizu.
”Uz nuklearnu energiju, predmet ponovnog interesa u mnogim državama, izvori s niskim emisijama generirat će više od polovine svjetske struje prije 2030.”, stoji u izvješću.
IEA upozorava da je korištenje takvih izvora ”daleko od ujednačenosti među tehnologijama i državama”, prenosi TPortal.
Izvješće je objavljeno mjesec dana prije no što će Azerbajdžan ugostiti klimatsku konferenciju Ujedinjenih naroda COP29.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!