Kada je dijete premršavo? 9 ključnih simptoma koje možete prepoznati i kod svog mališana

Pexels

Kod razvoja djeteta može doći do utjecaja raznih faktora na njihovo tjelesno i zdravstveno stanje. Dok se dio roditelja bori s pretilošću svoje djece, ona mogu biti i premršava.

Dijete koje je premršavo je ozbiljna zabrinutost za svakog roditelja. Naravno, neka djeca su prirodno mršavija zbog ubrzanog metabolizma i takva mršavost kod djece ne mora predstavljati problem.

Međutim, ponekad nije lako prepoznati radi li se o metaboličkom poremećaju, poremećaju u prehrani ili kroničnoj bolesti.

Stoga, mršavost kod djece može biti rezultat različitih uzroka, a razumijevanje istih je ključno kako bi se djetetu osigurala adekvatna briga.

Kako znati da je dijete premršavo?

Mršavost kod djece se definira kao stanje u kojem dijete ima manju količinu tjelesne mase od očekivane za njegovu dob, visinu i spol.

Parametri za procjenu mršavosti kod djece uključuju indeks tjelesne mase, rast i razvoj i praćenje razvoja vitalnih organa. Kod starije djece se može provesti i mjerenje debljine potkožnog masnog tkiva.

Ovo su najčešći parametri koji mogu objasniti kada je dijete premršavo:

1. BMI (indeks tjelesne mase)

BMI se često koristi kao osnovna mjera za procjenu tjelesne mase djece. Izračunava se dijeljenjem tjelesne mase u kilogramima s kvadratom visine u metrima (BMI = masa (kg) / (visina (m) * visina (m)).

Prema Nacionalnom institutu za zdravlje, BMI za dob i spol djeteta može biti korisno mjerilo za procjenu kada je dijete premršavo.

2. Rast i razvoj

Praćenje rasta i razvoja djeteta ključno je za utvrđivanje mršavosti. Linearni rast, dobivanje na visini i tjelesna masa usko su povezani s nutritivnim statusom djeteta. Usporedba djetetovih mjera rasta s referentnim vrijednostima za dob i spol važna je u dijagnosticiranju mršavosti.

3. Procjena tjelesne masnoće

Pretjerano niska tjelesna masnoća može ukazivati na mršavost, a procjena tjelesne masnoće može se kod liječnika posebnim metodama skeniranja tijela. Osim toga, liječnici mogu koristiti razne metode ispitivanja tjelesnog sastava, uključujući mjerenje opsega ruku i nogu, kako bi dobili bolju predodžbu o nutritivnom statusu djeteta.

4. Praćenje rasta vitalnih organa

Proučavanje rasta vitalnih organa, poput jetre i srca, također može pomoći u prepoznavanju mršavosti. Pretjerano niska masa organa može ukazivati na nutritivne deficite.

5. Poremećaji zdravlja

Prisutnost simptoma poput umora, slabosti, gubitka apetita, ozbiljnih promjena u tjelesnoj masi i problema s rastom mogu ukazivati da je dijete premršavo i mogu zahtijevati medicinsku intervenciju.

6. Laboratorijski testovi

Krvni testovi, uključujući analizu razine hranjivih tvari poput željeza, vitamina i minerala, mogu pomoći u identifikaciji potencijalnih nutritivnih deficita.

Uzroci mršavosti kod djece

Ako je dijete premršavo, uzroci za to mogu biti razni. Često se radi o kompleksnoj kombinaciji između genetskih, bihevioralnih i prehrambenih čimbenika.

Velik utjecaj na pitanje kada je dijete premršavo ima i psihološko stanje koje također može biti jedan od uzroka pretjerane mršavosti kod djece.

Ovo su ključni uzroci mršavosti kod djece:

1. Neadekvatna prehrana

Nedovoljan unos hranjivih tvari u prehrani može biti jedan od glavnih uzroka mršavosti kod djece. Dijete može odbijati hranu, patiti od poremećaja prehrane poput anoreksije ili bulimije, ili jednostavno ne dobivati dovoljno kalorija kako bi zadovoljilo svoje nutritivne potrebe.

Tu se može raditi o tome da dijete jednostavno ne jede dovoljno, da obroci koje konzumira nisu redoviti ili ih preskaču ili da nisu nutritivno dovoljno bogati.

Također, dijete može imati određene alergije na hranu zbog čega ima prilagođenu prehranu koja može biti neadekvatna po pitanju unesenih kalorija.

2. Poremećaji prehrane

Dijete može biti premršavo zbog poremećaja u prehrani poput bulimije ili anoreksije.

“U Hrvatskoj imamo povećan broj slučajeva poremećaja jedenja. Vjerojatno je to povezano s nesigurnošću djece i mladih u pandemiji, disfunkcionalnošću roditelja, te većim utjecajem štetnih sadržaja s interneta”, izjavio je u razgovoru za Hinu prof. Ivan Begovac, pročelnik Zavoda za dječju i adolescentnu psihijatriju i psihoterapiju pri Klinici za psihijatriju i psihološku medicinu.

Tipična je dob za početak anoreksije nervoze oko 14 godina, mada su na Rebru imali i slučaj djevojčice u dobi od samo devet godina.

Kod mladih, nezadovoljstvo tijelom je usko povezano s rizičnim ponašanjem i problemima s mentalnim zdravljem.

Jedno istraživanje adolescenata u Velikoj Britaniji provedeno od strane organizacije Be Real pokazalo je da je 36% anketiranih adolescenata izjavilo da bi učinilo “sve što je potrebno” kako bi izgledali dobro, pri čemu je 57% izjavilo da su razmišljali o prehrani, a 10% o kozmetičkoj kirurgiji.

3. Poremećaji probavnog sustava

Razni poremećaji probavnog sustava, kao što su celijakija, sindrom iritabilnog crijeva ili Crohnova bolest, mogu ometati apsorpciju hranjivih tvari iz hrane.

To može rezultirati mršavošću kod djece, unatoč unosu dovoljne količine hrane. Najčešći primjeri su pretjerana osjetljivost na gluten, odnosno celijakija – autoimuna bolest koja uzrokuje oštećenje tankog crijeva nakon unosa glutena, što ometa apsorpciju hranjivih tvari.

Nerijetki uzrok smanjene apsorpcije hranjivih tvari je i Crohnova bolest, kronična upalna bolest crijeva koja ometa normalno funkcioniranje probavnog sustava i može dovesti do gubitka tjelesne mase. Poremećaji štitnjače, kao hipertireoza, mogu utjecati na rast i razvoj djece te dovesti do mršavosti.

4. Povećana potrošnja energije

Aktivna djeca koja imaju brz metabolizam i troše više energije nego što unose mogu postati mršava. Ovo se često događa u adolescenciji kada se tijelo brzo mijenja. Ubrzani metabolizam kod djece nije neobična pojava i ukoliko dijete ne osjeća probleme niti simptome pretjerane mršavosti kod djece, isto ne mora biti razlog za zabrinutost.

5. Genetski faktori

Genetski faktori igraju važnu ulogu u regulaciji tjelesne mase i razvoju djece. Pretjerana mršavost može biti posljedica genetskih predispozicija, gdje djeca nasljeđuju brži metabolizam ili manje tjelesne masnoće od svojih roditelja.

Kada je dijete premršavo: Ključni simptomi

Roditelji bi se trebali zabrinuti kad primijete znakove pretjerane mršavosti kod svog djeteta i kada se simptomi ne poboljšavaju tijekom vremena.

Simptomi mršavosti kod djece mogu varirati ovisno o uzroku i težini problema i ponekad mogu biti neprimijećeni duže vrijeme.

Najčešći simptomi s kojima možete znati kada je dijete premršavo uključuju:

1. Gubitak tjelesne mase i slab ili usporen rast za godine, zaostajanje

2. Umor i slabost kod djeteta, manjak koncentracije, loše spavanje

3. Promjene u apetitu, uključujući smanjeni apetit ili direktno odbijanje hrane

4. Nedostatak koncentracije i smanjen uspjeh u školi, teškoće pri učenju i društvenim aktivnostima

5. Intenzivne promjene u raspoloženju i emocionalnom stanju, zatvaranje djeteta, opsesije s ikonama

6. Problemi s probavom, poput proljeva ili zatvora, napuhnutost trbuha

7. Slaba mišićna masa i atrofija mišića, manjak kondicije i želje djeteta za tjelesnom aktivnošću zbog brzog umora

8. Anemija ili nedostatak željeza u krvi kao i nedostatak drugih hranjivih tvari

9. Promjene u kosi, koži i noktima koji postaju slabiji, više krhki i pucaju

Kada se zabrinuti?

Ako se navedeni simptomi ne mijenjaju kroz duži period vremena ili se pogoršavaju, krajnje je vrijeme da se obratite liječniku.

Kada primijetite da se dijete drugačije ponaša, ne dobiva na kilaži kako bi trebalo za svoje godine ili je prečesto umorno, obratite se liječniku.

Problem može biti s probavom, metabolizmom, ali se može raditi i o psihološkom stanju. Neovisno u čemu je stvar, na situaciju treba reagirati na vrijeme čim se primijete znakovi.

Preporučuje se konzultacija s pedijatrom, koji će provesti detaljnu evaluaciju i testiranje kako bi utvrdio uzrok mršavosti. Liječnik će također pratiti rast i razvoj djeteta kako bi procijenio napredak i pružio odgovarajući tretman.

Liječenje pretjerane mršavosti kod djece

Liječenje mršavosti kod djece može uključivati različite aspekte, uključujući prilagodbu prehrane, terapiju, rehabilitaciju i podršku obitelji. Cilj je obnoviti i poticati normalnu tjelesnu masu i osigurati zdrav razvoj djeteta.

Za to je potrebno uvesti pravilnu prehranu, pratiti razvoj djeteta, dati mu emocionalnu podršku i po potrebi intervenirati ako se radi o medicinskom problemu.

Pexels

Nutricionistička podrška

Pravilna prehrana je ključna za liječenje pretjerane mršavosti kod djece. Nutricionistička podrška igra ključnu ulogu u obnovi nutritivnog statusa djeteta.

Nutricionisti će obično:

1. Izraditi personaliziran plan prehrane koji zadovoljava djetetove nutritivne potrebe.

2. Pratiti unos kalorija, hranjivih tvari i pravilnost obroka.

3. Odraditi edukaciju roditelja i djece o pravilnoj prehrani i promicanju zdravih prehrambenih navika

4. Tražiti od roditelja da prate plan prehrane s djetetom kao primjer

Medicinske intervencije

U slučaju da je dijete premršavo zbog bolesti ili stanja, liječnici će odabrati specifične medicinske intervencije ovisno o uzrocima.

To može uključivati davanje određenih lijekova, nutritivnu podršku enteralnim hranjenjem ili intravenskim hranjenjem te terapiju za poremećaje prehrane.

Ako je uzrok pretjerane mršavosti kod djeteta anoreksija, nužna je psihoterapija i drugi tretmani kao i podrška roditelja djetetu kroz period ozdravljenja.

Emocionalna podrška

Pretjerana mršavost često dovodi do emocionalnih izazova i stresa, kako za dijete tako i za obitelj. Emocionalna podrška ključna je za uspješno liječenje pretjerane mršavosti kod djece čak i ako se ne radi o poremećajima u prehrani.

Samopouzdanje, vlastita slika tijela i emocionalni izazovi stvari su s kojima se djeca susreću svakoga dana i zbog toga im je potrebna podrška i savjetovanje roditelja.

Pokušajte raditi na tome da s djetetom ostvarite otvoren, iskren i siguran odnos. Redovito pratite njegovo ponašanje s hranom i razvojem.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

PROČITAJTE JOŠ