Nicanje zubi prava je gnjavaža za roditelje, ali i djeci. Prvi mliječni zubi obično krenu rasti od četvrtog do sedmog mjeseca života, premda kod neke djece mogu krenuti ranije ili kasnije. Smatra se kako bi dijete do treće godine života trebalo imati sve mliječne zube.
Iako ne mora biti pravilo, postoji određeni redoslijed izbijanja mliječnih zubi kod beba. Tako su prve na redu središnje jedinice, gornja središnja četiri sjekutića i donje dvojke ili vanjski sjekutići. Očnjaci u pravilu stižu kasnije, do 23. mjeseca života. Posljednji na redu su drugi kutnjaci. Djeca obično imaju 20 mliječnih zuba.
Mliječni zubi čuvaju mjesto za trajne zube, no glavna uloga im je omogućavanje normalnog rasta i razvoja čeljusti. Također omogućuju žvakanje i olakšavaju konzumiranje hrane, stvaranje glasa i govora.
Trajanje mliječnih zubi u čeljusti je do oko šeste godine života. Od trajnih zubi obično prvo niče šestica, donji kutnjak. Djeca obično do 16. godine imaju sve trajne zube.
Kako smanjiti bol kod rasta mliječnih zubi?
Rast mliječnih zubi kod beba može biti bolan i jako težak za dijete, a poteškoće se mogu pojaviti i ako se mliječni zubi pokvare. Prvi posjet stomatologu trebao bi biti oko druge godine života kako bi se dijete što lakše naviklo na ordinaciju i pregled zubi.
Kod rasta mliječnih zubi ne postoji mnogo stvari koje možete napraviti osim da čekate da niknu. Dijete može biti nemirno, plakati i pokušavati gristi sve oko sebe kako bi si umanjilo bol. Ono što vi možete učiniti je masirati im desni gelom za desni te im dati posebne igračke za grizenje s gelom koje će pomoći u smanjivanju boli.
Treba li liječiti mliječne zube?
Ukratko, odgovor je da. Kao i trajni zubi, mliječni zubi se mogu pokvariti te se na njima može pojaviti karijes ili infekcija. Iako mnogi misle kako te zube ne treba popravljati jer će ionako ispasti, u slučaju karijesa, boli ili neugode, obavezno je odvesti dijete kod stomatologa na pregled.
Karijes na mliječnim zubima je vrlo intenzivan i agresivan oblik jer je caklina slabija te bakterije vrlo brzo prodiru kroz nju i pogoduju bržem širenju karijesa. Obično se prvo pojavljuje na gornjim sjekutićima obostrano, a može se pojaviti i na kutnjacima. Češće se pojavljuje na gornjim nego donjim zubima. Karijes na mliječnim zubima s vremenom postaje prepoznatljive, crne boje.
Liječenje mliječnih zubi je važno kako bi se i dalje očuvalo mjesto za trajni zub. Ako mliječni zub prerano ispadne ili bude uništen zbog karijesa, trajni zub bi mogao doći prerano i zauzeti nepravilan položaj u čeljusti. Što je više oštećenih ili izvađenih mliječnih zubi prije vremena, veća je šansa da će dijete nositi ortodontski aparatić kako bi popravilo zbijenost trajnih zubi. Također, moguće je da će trajni zubi također lakše stradati od karijesa ako se mliječni zubi ne popravljaju.
Vađenje mliječnih zubi se ne preporučuje. Razlog za to je prerani rast trajnog zuba što dugoročno može stvarati probleme. Dakako, postoje situacije zbog kojih bi se zub mogao vaditi poput upale ili manjka mjesta u vilici za trajni zub.
Kada početi prati mliječne zube?
Oralna higijena bi se kod djece trebala učiti čim im krenu rasti mliječni zubi kako bi što prije stekla naviku svakodnevnog pranja i čišćenja zubi i usta. Iako u početku dijete možda neće znati samo oprati zube, važno je naučiti ga na četkicu za zube i stvarati redovitu naviku. Dobra oralna higijena smanjuje mogućnost nastanka karijesa i krvarenja, što na duge staze smanjuje mogućnost nošenja aparatića. Redovita navika na oralnu higijenu u mlađoj dobi pomaže u postizanju zdravih zubi u odrasloj.
Pranje mliječnih zubi kod djece se može izvoditi specijaliziranim pastama za zube za djecu. Dio oralne higijene treba biti i posjet stomatologu kako bi se na vrijeme otkrile eventualne bolesti ili karijes. Velik utjecaj ima i pravilna prehrana bez puno šećera i konzervansa.
Ispadanje mliječnih zubi nije bolno
Oko pete ili šeste godine možete očekivati da će mliječni zubi polako početi ispadati. Ovo znači da je započeo proces zamjene mliječnih zuba s trajnima. Prvo će ispadati jedinice i to donje, a zatim idu gornji prednji zubi. Oko osme godine rastu dvojke, godinu nakon trojke i tako dalje. Trajne petice stižu oko 13. godine.
Klimanje mliječnih zubi, kao i njihovo ispadanje djecu ne boli. Nemojte vaditi zub na silu jer će on sam ispasti, a djetetu dopustite da ga klima. Neki mliječni zubi znaju imati čvrst korijen i ne žele ispasti. Ako imate takav slučaj koji traje već duže vrijeme, obratite se stomatologu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!