Igre su temeljna aktivnost djeteta pomoću koje se ono razvija i raste, a izgled igara će ovisiti o razvoju djetetovih verbalnih sposobnosti.
Tako postoje i igre za poticanje govora koje mogu pomoći u razvoju i stimuliranju govora kod djece. Vježbe za razvoj govora se lako mogu pretvoriti u igru koje će biti zabavne djetetu i roditeljima, te mogu stvoriti vrlo dobre rezultate.
U razvoju govora kod djece uvelike može pomoći to da mu pričate, čitate, pjevate i što više razgovarate s njim iako se radi o malim bebama za koje mislite da vas ne razumiju.
Razvoj govora kod djeteta
U različitim mjesecima života se razvoj govora kod djeteta drugačije prikazuje. Govor je osnovni način komunikacije koji služi za razmjenu misli, osjećaja i ideja te se njime sporazumijevaju svi ljudi, pa i djeca. Govor se razvija samostalno i nesvjesno, a prvi prikaz govora je plač, a kasnije zvukovi koji se proizvode ovisno o ugodi ili neugodi.
Za razvoj govora kod djece potrebno je dobro zdravlje, uredno razvijeni govorni i slušni organi, uredan intelektualni razvoj, ali i stimulativno okruženje koje može pomoći.
Za svako razdoblje razvoja govora kod djece postoje glasovi za koje se očekuje da će dijete pravilno izgovarati, no svako dijete je individualno i različito se razvija. Obično se prve riječi kod djeteta koje imaju smisla javljaju oko prve godine života i najčešće se tu radi o imenicama, imenima ljudi i nazivima predmeta. Rijetko ili u manjoj količini se javljaju glagoli, no s vremenom se govor razvija i sve se više može pratiti upotrebljavanje riječi kod djece.
Da bi se govor još bolje razvijao i poticao, mogu se provoditi jezične igre za poticanje govora. Radi se o vježbama u obliku igara kroz koje će dijete brže i bolje učiti. Prve igre za poticanje govora se mogu odnositi na imenovanje predmeta, dijelova tijela ili slično i to u najranijoj dobi.
Najbolje igre za poticanje govora
Uloga igara za poticanje govora je pripremanje govornih organa za ispravan razvoj govora. Igre se mogu provoditi u grupi ili pojedinačno te one mogu, ali ne moraju imati konkretna pravila. Uz funkcionalne igre za poticanje govora mogu se koristiti i stimulativne igre koje uključuju vježbe disanja i glasa koje se obično koriste za sprječavanje mucanja te poremećaja izgovora. Smatra se kako za djetetov razvoj govora nisu dovoljne samo jezične igre već je od velikog utjecaja i fina motorika.
U nastavku donosimo par igara za poticanje govora kod djece.
Igre skrivača
Makar se možda na prvu tako ne čini, igra skrivača ili kada nestajete pa se ponovno pojavljujete pred djetetom mogu poticati govor. Ne zaboravite samo prilikom skrivanja pitati gdje je mama/tata ili gdje sam te slična pitanja, a onda kad se otkrijete riječima dajte do znanja da ste tu. Nemojte izgovoriti samo „Tu!“, već izgovarajte punu rečenicu ili neku skraćenicu poput „kuc-kuc“ „tu sam“, „evo me“ i slično.
Šaptanje
Govorenje riječi u uho djeteta kod njih predstavlja pravu zabavu jer ih škaklja i stvara zanimljivu senzaciju. Osim toga, na taj način će vrlo jasno slušati samo vaše riječi i brže ih upijati.
Dijelovi tijela
S djetetom učite dijelove tijela i ispitujte ga kako se oni zovu. Pitajte ih gdje se nalaze nos, usta, koljeno, lakat, prsti i dok vam odgovara pokazujte na te dijelove tijela. Za poticanje motorike i govora zatražite dijete da ono samo pokazuje na dijelove tijela dok ih imenuje.
Da ili ne
Zanimljiva igra za poticanje govora je i pokazivanje na predmete u sobi ili u slikovnici uz pitanje radi li se o određenom predmetu ili ne. Primjerice, pokazujte na sliku krave i pitajte dijete je li to automobil. Ono će vam u početku vjerojatno odgovarati kimanjem glave, a s vremenom ga možete tražiti da vam odgovori što će početi raditi i samo.
Glasnije i tiše
Igrajte igru u kojoj izgovarate riječi jednu za drugom različite glasnoće. Kada govorite nešto tiho gledajte u dijete i primijetit ćete kako će vas s vremenom početi oponašati jer će mu biti zanimljivo mijenjati glasnoću vlastitog glasa.
Učenje uz posudu
Promjena zvukova djecu privlači pa je tako jedna dobra igra za poticanje govora da govorite u zdjelu, vazu ili posudu tako da vam se malo promijeni glas dok pričate u njih. Izgovarajte riječi jednom u vazu, jednom bez vaze. Djetetu će biti zabavno kako vam se glas mijenja pa će vas početi imitirati. S vremenom možete uključiti i druge riječi što će mu biti zanimljivo.
Prepoznavanje zvukova
Umjesto da samo pokazujete slike životinja koje će onda dijete imenovati, pokušajte mu puštati zvukove glasanja životinja, trube automobila i slično. Dijete te zvukove može imenovati, ali i oponašati što će mu biti zanimljivo. Ne bi bilo loše da su neki zvukovi tiši, a neki glasniji. U ovu igru možete ubaciti i motoričke vježbe tako da primjerice mora oponašati životinju koju čuje i imenuje.
Što imam u torbi?
Zanimljiva igra koja potiče na učenje novih riječi je da djetetu dopustite da iz jedne kutije ili torbe vadi stvari i imenuje ih. Stavite u torbu predmete koji su djetetu poznati i zatražite ga da sve predmete koje izvadi mora imenovati. Djeca to vole raditi, a ujedno će i učiti. Dobra ideja je s vremenom stavljati nove predmete u kutiju ili torbu te tražiti da dijete samo na temelju opipa opiše što se u torbi nalazi, a tek onda izvadi predmet.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!